Czy wiesz, że kot z Tobą rozmawia?

Oczywiście robi to w swoim języku, który wbrew pozorom jest bardzo bogaty. Koty mają pełen arsenał metod komunikacji z otoczeniem. Grunt to dobrze odczytywać wysyłane sygnały, co bardzo ułatwia codzienne egzystowanie z mruczkiem i zaspokajanie jego prawdziwych potrzeb. Dowiedz się, w jaki sposób Twój kot próbuje z Tobą rozmawiać.

Werbalnie

To najbardziej czytelna dla człowieka forma komunikacji, ponieważ trudną ją przegapić. Koty potrafią wydać z siebie aż kilkanaście różnych dźwięków, na czele z miauczeniem, ćwierkaniem, syczeniem czy szczekaniem. Zwierzę oczywiście używa tych dźwięków w zależności od sytuacji. Warto także dodać, że jedne koty są bardziej „gadatliwe”, drugie mniej. Do tej pierwszej grupy na pewno zaliczymy syjamy, a do drugiej Maine Coona, który generalnie rzadko wydaje z siebie jakiekolwiek dźwięki, a jeśli już, to raczej jest to tzw. trylowanie.

Wizualnie

Kot potrafi bardzo dużo powiedzieć zwykłą mową ciała. Szczególnie warto zwracać uwagę na ogon i uszy mruczka. Uszy położone po sobie oraz głowa zbliżona do barków świadczą o tym, że kot nie chce towarzystwa i czeka, aż vis a vis sobie pójdzie. Podobnym sygnałem jest odwrócenie się tyłem z położonym ogonem. Z kolei uniesiony ogon świadczy o akceptacji i ekscytacji. Obserwowanie i nauczenie się mowy kociego ciała jest bardzo ważne dla właściciela, któremu po prostu będzie o wiele łatwiej opiekować się swoim pupilem.

Dotykowo

Dotyk jest bardzo ważny dla każdego kota, ponieważ za jego pomocą zwierzę może rozsiewać swój zapach i znaczyć terytorium. Ogólna zasada brzmi: jeśli kot Cię dotyka, to chce Ci zakomunikować, że w pełni Cię akceptuje i oczekuje pogłębienia relacji. Szczególnie znamienne jest tutaj tzw. barankowanie, czyli pocieranie się o człowieka głową z jednoczesnym usztywnieniem grzbietu. Ważnym atrybutem w komunikacji dotykowej jest także ogon.

Poprzez zapach

Komunikacja poprzez zapach ma kluczowe znaczenie w świecie zwierząt. Kot, który zaznaczył teren swoim zapachem, może być względnie spokojny o to, że inny osobnik na niego nie wkroczy. Ta zasada sprawdza się też w kontaktach z człowiekiem. Gdy tylko kot Cię zaakceptuje, natychmiast Cię oznaczy (pocierając się o Ciebie) – podobnie zrobi z meblami i innymi przedmiotami znajdującymi się w domu.

Warto wiedzieć

Wbrew mitowi koty znaczą teren nie tylko moczem czy kałem, ale także śliną i feromonami z gruczołów zapachowych.

Jeśli chcesz naprawdę dobrze poznać swojego kota, naucz się jego mowy. To wymaga cierpliwości, ale niejednokrotnie bardzo Ci się przyda.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie