Czy Twój kot musi się kąpać?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna: nie musi. W naturze koty nie zażywają kąpieli i jakoś sobie radzą. Tym bardziej nie jest to potrzebne do szczęścia kotom żyjącym w czystym mieszkaniu, które w ogóle nie są wypuszczane na dwór. Z drugiej jednak strony dbanie o czystość kociego futerka jest dobrym pomysłem. Ważne, aby kierować się tutaj zdrowym rozsądkiem i znaleźć złoty środek.

Kot sam świetnie dba o swoją higienę

O czym wielu właścicieli zdaje się zapominać. Wynika to prawdopodobnie z potrzeby posiadania idealnego kota, który już samym wyglądem zachwyci każdego, kto tylko na niego spojrzy. Przesadna dbałość o kocią higienę jest charakterystyczna dla właścicieli zwierząt ekskluzywnych i drogich ras, jak syjamy czy persy. Tutaj w grę wchodzą przede wszystkim kwestie ambicjonalne.

Tymczasem kot naprawdę świetnie sam poradzi sobie z dbaniem o czystość futerka. Wystarczy wiedzieć, że większą część swojej dobowej aktywności mruczek spędza na wylizywaniu sierści. Trudno znaleźć w naturze drugie tak czyste zwierzę.

Kiedy kąpiel jest wskazana?

Na pewno w przypadku kotów wystawowych. Przed wystawą warto doprowadzić zwierzaka do idealnego stanu i w tym kąpiel na pewno bardzo pomoże. Jest to szczególnie ważne, jeśli mówimy o kotach ras długowłosych.

Kąpiel warto przeprowadzić także wtedy, gdy kot ma za sobą jakąś przygodę, np. podczas spaceru. Jeśli wpadł w odchody, został poturbowany przez innego osobnika, jest całkowicie umorusany, to lepiej oszczędzić mu i sobie długiego procesu przywracania sierści do dawnego stanu. Lepszym wyjściem będzie szybka kąpieli – niezbyt przyjemna dla zwierzęcia, za to konieczna dla jego zdrowia i komfortu.

O kąpieli powinni też pomyśleć właściciele kotów długowłosych w okresie intensywnego linienia. Trudno będzie zapanować nad wypadającymi kłaczkami w przypadku takiego persa, jeśli choć raz nie wykąpie się pupila pod bieżącą wodą i nie spłucze martwego włosia.

W każdym innym przypadku kąpanie kota, szczególnie rasy krótkowłosej, jest całkowicie zbyteczne i można to sobie spokojnie darować. Zwłaszcza, jeśli zwierzak jest niewychodzący.

A może kąpiel na sucho?

Ciekawym rozwiązaniem dla właścicieli, którzy koniecznie chcą pomóc swojemu pupilowi w utrzymaniu czystości, jest kąpiel na sucho. Jednak zamiast sięgać po chemiczne specyfiki dostępne w sklepach zoologicznych, wypróbuj sprawdzony i tani sposób: sodę oczyszczoną.

Wystarczy nasypać odrobinę sody na futerko kota, odczekać kilka chwil, a następnie dokładnie wyszczotkować sierść. Soda oczyszczona nie zagraża kotu, nawet jeśli ten później poliże futerko. To jeden z najlepszych i najmniej uciążliwych dla zwierzaka sposobów na szybką i skuteczną kąpiel.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie