Czego nie robić, by nie zniechęcić kota do kąpieli?

Kąpiel to traumatyczne przeżycie dla większości mruczków. Nie wynika to jednak wyłącznie z wrodzonej niechęci do wody. Częściej wina leży po stronie samych właścicieli, którzy popełniają proste błędy zniechęcające kota do kąpieli. Sprawdź zatem, czego nigdy nie należy robić.

Psikanie kota wodą

W takich zabawach przodują dzieci, które sądzą, że psikanie kota wodą jest dla niego przyjemne – a nie jest. Kot nie powinien być traktowany w ten sposób, nawet jeśli dzieci używają zabawkowych sikawek i ciepłej wody.

Kąpiel na siłę

Chcąc przekonać mruczka do kąpieli należy robić to ze spokojem, bez podnoszenia głosu, a tym bardziej bez stosowania przemocy. Stosujemy metodę zachęty, budzimy w mruczku ciekawość, pozwalamy mu samemu podjąć decyzję o np. wejściu do wanny. Nie jest to oczywiście łatwe i bywa czasochłonne, natomiast zdecydowanie ułatwi to późniejsze dbanie o higienę kota.

Prysznic z zaskoczenia

Takie „zabawy” nie sprawiają kotu żadnej przyjemności. Nawet w upalny dzień należy powstrzymać się przed robieniem kotu prysznica z zaskoczenia, czyli np. polewaniem go z węża ogrodowego. Jest to skrajnie nieprzyjemne dla mruczka i na pewno spowoduje u niego niechęć do wody.

Wrzucanie kota do zbiorników z wodą

Takie działanie jest skrajnie nieodpowiedzialne i na pewno spowoduje, że mruczek już nigdy nie wejdzie z własnej woli np. do wanny. Trzeba na to uczulić zwłaszcza dzieci, które mają tendencję do tego typu „zabaw” z kotem. Wrzucanie mruczka do jeziora, rzeki, basenu, beczki na deszczówkę etc., to prosta droga do tego, aby w przyszłości mieć poważne problemy z kąpaniem kota.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie