Z taką sytuacją mogą spotkać się nie tylko mieszkańcy bloków wielorodzinnych, ale także domków. Gdy pewnego dnia do Twoich uszu dobiegnie dźwięk miauczenia i szybko ustalisz, że w ogrodzie zamieszkał kot, który ani myśli się wynieść, musisz zacząć działać. Do wyboru jest wiele opcji, ale najważniejsze jest to, aby nie udawać, że problemu nie ma. Co zrobić z kotem przybłędą? Jak można mu odpowiedzialnie pomóc? Oto 5 najważniejszych zasad.
- Ustal, czy to kot bezdomny, dziki czy zagubiony – jest to bardzo istotna różnica, a od wyniku Twojego „śledztwa” będzie zależeć dalsze postępowanie. Najlepiej przez pewien czas obserwuj zwierzę. Być może zauważysz, że ma obrożę z przypiętym numerem identyfikacyjnym. Koty, które miały wcześniej dom, z reguły są bardzo zadbane i to widać gołym okiem. Jeśli kot jest bardzo wychudzony, to prawdopodobnie błąka się przez dłuższy czas i nie potrafi samodzielnie zdobyć pożywienia – to także wskazuje na to, że wcześniej miał właściciela.
- Przygarnij kota na jakiś czas do siebie - kota bezdomnego lub zagubionego należy przygarnąć pod swój dach, szczególnie jeśli jest to bardzo młody osobnik. Zwierzak może być ranny, przestraszony, na pewno jest też głodny. Skoro przyszedł pod Twój dom, to znaczy, że ma nadzieję na uzyskanie pomocy i ufa ludziom. Nie musisz od razu zakładać, że kot zostanie z Tobą na zawsze – wystarczy udzielić mu tymczasowego schronienia.
- Zapewnij kotu opiekę weterynaryjną – jeśli kot ufnie podejdzie do Ciebie i uda się go zamknąć w transporterze, to jak najszybciej udaj się z nim do weterynarza. Lekarz dokładnie określi, od jak dawna zwierzę mogło się błąkać po okolicy i oceni stan jego zdrowia. Czasami do gabinetów weterynaryjnych zgłaszają się też właściciele zagubionych zwierząt licząc na to, że znalazca przyprowadzi zwierzę właśnie do lekarza.
- Rozpuść wici – po wizycie u weterynarza i upewnieniu się, że kotu nic nie jest (oraz po potwierdzeniu, że miał wcześniej dom), możesz zacząć szukać właściciela zwierzęcia. Rozejrzyj się po okolicy – być może znajdziesz ogłoszenia. Umieść informację o znalezisku na portalach społecznościowych i forach dla miłośników kotów. Poinformuj też lokalne schronisko dla zwierząt.
- Dziki kot? Daj mu spokój – wszystkie powyższe rady nie mają zastosowania w przypadku kota dzikiego. Jak go rozpoznać? Zwierzę na pewno do Ciebie nie podejdzie, a na każdą próbę zbliżenia będzie reagować agresją. W takiej sytuacji zostaw kota w spokoju – nie dawaj mu jedzenia i wody, nie przywołuj go. Dzikie zwierzę bardzo dobrze poradzi sobie samo. Jeśli natomiast zaczniesz dokarmiać dzikusa, to licz się z tym, że kot na pewno nie wyprowadzi się z Twojego ogródka i w końcu całkowicie uzależni się od Twojej pomocy.
Jeśli w pobliżu Twojego domu zamieszkał obcy kot i wyraźnie nie ma zamiaru się wyprowadzić, to koniecznie zainteresuj się jego losem. Nie zakładaj z góry, że to dzikus, który po prostu szuka jedzenia. Być może zwierzak się zgubił i potrzebuje teraz Twojej pomocy w odnalezieniu właściciela.