Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko przegryzienia kabla przez kota?

W amerykańskich komediach klasy B przegryzienie kabla pod napięciem przez kota zawsze kończy się spektakularnym „usmażeniem” mruczka. W prawdziwym życiu takie zachowanie kota stanowi dla niego śmiertelne zagrożenie, dlatego obowiązkiem właściciela jest odpowiednie zabezpieczenie kabli i tym samym zmniejszenie ryzyka wystąpienia takiej sytuacji. O co warto tutaj zadbać? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Ukryj kable za listwami przypodłogowymi

To najprostszy, a jednocześnie najbardziej estetyczny sposób na to, aby właściwie wykluczyć ryzyko przegryzienia kabla pod napięciem przez kota. Współczesne listwy przypodłogowe w większości posiadają specjalne rowki do prowadzenia w nich kabli, na przykład przedłużaczy do sprzętu RTV. Warto z tego skorzystać, ponieważ kot nie będzie w stanie dostać się do takiego przewodu.

Odłączaj kable i przedłużacze, gdy nie są potrzebne

To dobry nawyk, który z jednej strony chroni kota przed porażeniem prądem, a z drugiej może przełożyć się na pewne oszczędności dla gospodarstwa domowego. Warto pamiętać, aby zawsze przed pójściem spać czy wyjściem z domu odłączyć od gniazdka wszelkie kable i przedłużacze, które nie są potrzebne pod naszą nieobecność – na przykład od telewizora, sprzętu grającego, komputera etc.

Reaguj, gdy tylko kot próbuje dobrać się do kabla

Widząc, że kot próbuje bawić się luźno leżącymi kablami i w pewnym momencie zaczyna je podgryzać nie wolno przechodzić nad tym do porządku dziennego. Niewinna, dość zabawna z perspektywy człowieka zabawa może być przyczynkiem do tragedii. Jeśli więc przyłapiesz kota na takich zachowaniu, to stanowczo zareaguj, odganiając go z tego miejsca i dając mu coś w zamian – na przykład ulubioną zabawkę do gryzienia. Ważne jest też, aby kot miał do stałej dyspozycji drapak oraz bezpieczne zabawki, przy pomocy których rozładuje energię i zaspokoić instynktowną potrzebę drapania, gryzienia i gonienia za czymś.

Zastosuj peszle ochronne

Nie jest to może specjalnie urodziwy sposób, ale za to bardzo skuteczny. Peszle uniemożliwią kotu przegryzienie kabla podłączonego do zasilania. Warto je stosować zwłaszcza w pomieszczeniach gospodarczych, do których mruczek ma swobodny dostęp, jak kotłownia, piwnica czy niezagospodarowany strych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie