Co zdradza koci ogon? 9 komunikatów dla właściciela

Koty mogą się z nami porozumiewać na wiele sposobów. Mrucząc, ocierając się, prychając, wystawiając pazury, gryząc, miaucząc – takie sygnały dość łatwo jest zinterpretować. Niewielu właścicieli wie jednak, że kot przekazuje określone komunikaty także za pomocą ogona. Jak je odczytać? Skąd wiedzieć, co zdradza ułożenie kociego ogona? Podpowiadamy znaczenie 9 klasycznych sygnałów.

  1. Uniesiony ogon i zagięta końcówka – jest to neutralne ułożenie ogona, które towarzyszy kotu zrelaksowanemu, czującemu się bezpiecznie. Zwykle kot ma tak ułożony ogon podczas spaceru.
  2. Ogon uniesiony i wyprostowany na całej długości – oznacza, że kot chce się przywitać, jest radosny i podekscytowany. Po podejściu do właściciela kot otula ogonem jego nogę i intensywnie się ociera. W ten sposób zwierzak sygnalizuje też gotowość do zabawy. Ogon zawsze wędruje za dłonią właściciela.
  3. Ogon uniesiony, wyprostowany na całej długości, ale drżący – kot jednocześnie prostuje tylne łapy. Jest to typowe zachowanie w trakcie znaczenia terenu. Jeśli kot został wykastrowany, to przyjmując taką pozycję zdradza swoje zaniepokojenie.
  4. Ogon przechylony na jedną stronę – charakterystyczne zachowanie dla kocic, które informują w ten sposób o gotowości do pokrycia przez kocura.
  5. Poruszanie ogonem w trakcie siedzenia – klasyczne badanie terenu. Kot w ten sposób chce sprawdzić, czy wokół niego jest bezpiecznie, czy nie zbliża się jakieś zagrożenie. Robią tak też koty znudzone lub zirytowane.
  6. Energiczne wymachiwanie ogonem – świadczy o zdenerwowaniu lub zaniepokojeniu kota. Taką pozycję przyjmują też osobniki szykujące się do walki. Dodatkowo kot może głośno mruczeć.
  7. Ogon wygięty w łuk – postawa świadcząca o niezdecydowaniu. Kot jeszcze nie podjął decyzji, czy przypuścić atak, czy też uciec lub się bronić. Najczęściej zwierzę ustawia ogon w takiej pozycji widząc w oddali psa. Sierść na ogonie jest wówczas mocno zjeżona.
  8. Ogon owijający tułów – świadczy o tym, że kot czuje się bezpiecznie, jest mu wygodnie, jest najedzony i w ogóle zadowolony ze swojego życia. Jednak może też być zupełnie odwrotnie – czasami taką postawę przyjmują koty bardzo przestraszone.
  9. Ogon uniesiony podczas leżenia kota na plecach – jest to typowa postawa obronna – kot próbuje w ten sposób chronić kark. Jeśli zwierzę zachowa się tak w trakcie zabawy, należy ją szybko przerwać i więcej do niej nie wracać.

Jak widać koci ogon jest bardzo dobrym komunikatorem i zdradza wiele na temat samopoczucia zwierzaka. Warto go zatem bacznie obserwować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie