Co warto zrobić zanim zdecydujesz się na stałą adopcję kota?

Marzy Ci się posiadanie kota, ale kompletnie nie wiesz, czego się spodziewać? Dobrze, że podchodzisz do sprawy odpowiedzialnie i bierzesz pod uwagę różne scenariusze. Chcąc zminimalizować ryzyko, że stała adopcja kota okaże się najgorszą decyzją w życiu, warto się do tego dobrze przygotować. Oto kilka wskazówek.

Wybierz się do kogoś, kto już ma kota

Jeśli masz znajomych kociarzy, to koniecznie wproś się do nich na kawę i spędź trochę czasu w środowisku, w którym na co dzień przebywa kot. Pozwoli Ci to sprawdzić, czy nie masz objawów alergii, a przy tym oswoić się z obecnością mruczka. Być może zwierzak pozwoli się dotknąć, wziąć na kolana i tym samym umożliwi Ci przekonanie się, czy kontakt fizyczny z kotem rzeczywiście sprawia Ci przyjemność.

Idź do schroniska

Czasami schroniska szukają osób, które są gotowe udzielić kotom czasowego schronienia w swoim domu. Nazywamy to adopcją czasową, która ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie kotów mających problemy z socjalizacją, a więc nienadających się do przebywania z innymi kotami. W czasie takiego „okresu próbnego” przekonasz się, czy obecność kota w domu nie jest dla Ciebie problemem i czy warto dalej rozważać adopcję stałą.

„Pożycz” kota od znajomych

Podpytaj wśród znajomych, czy ktoś nie szuka czasowej opiekunki dla mruczka, na przykład w związku z wakacyjnym wyjazdem. Jeśli tak, to oczywiście zgłoś się na ochotnika. Tych kilka czy kilkanaście dni opieki nad kotem pozwoli Ci rzetelnie ocenić, czy nadajesz się na właściciela mruczka, dzięki czemu podejmiesz świadomą decyzję o adopcji lub wycofaniu się z tego pomysłu.  

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie