Co Twój kot robi w trakcie samotnego spaceru?

Jesteśmy przekonani, że choć raz zdarzyło Ci się nad tym zastanawiać. Kocie wędrówki rządzą się swoimi prawami, a właściciele bardzo często nie mają żadnego wpływu na to, gdzie i jak ich pupile spacerują. Wspólnie zastanówmy się więc nad tym, co wychodzący kot robi w czasie, gdy pan lub pani nie ma na niego oka?

Broi

Młodsze koty mogą wykorzystać okazję do tego, by trochę pobroić. Niekoniecznie jednak skupią się na wyrządzaniu szkód w swoim bezpośrednim otoczeniu. Kot może udać się do sąsiada, gdzie z chęcią odwiedzi nową rabatkę lub zostawi mokry ślad na ścianie.

Poluje

Robi to większość wychodzących kotów. Bardzo często zdarza się, że właściciele są zszokowani widząc, jak ich ukochany mruczek niesie w pyszczku martwego ptaka czy mysz polną. Jak to? Przecież on nie poluje! A jednak, poluje, bo taka jest kocia natura. Koty polują nie tylko z głodu, ale też dla zabawy i zaspokojenia instynktu. Dlatego jeśli wypuszczasz mruczka z domu, musisz się liczyć z tym, że pewnego dnia znajdziesz truchło na wycieraczce.

Wchodzi w konflikt z innymi kotami

Jeśli Twój kot wrócił niedawno ze spaceru cały umorusany i z naderwanym uszkiem, to prawdopodobnie był to efekt „osiedlowej bijatyki”. Koty starają się nie wchodzić sobie w drogę, ale czasami zmusza je do tego sytuacja. Jeśli Twój mruczek zauważy, że jakiś obcy osobnik kręci się po jego terenie, to nie ma zmiłuj – będzie bójka.

Patroluje okolicę

Koty bardzo często spacerują bez żadnego celu, po prostu chcąc się upewnić, że nic się wokół nich nie zmieniło. Dla mruczków jest to bardzo ważne, ponieważ te zwierzęta z natury źle reagują na wszelkie zmiany. Jeśli więc po ostatnim spacerze zauważasz, że kot jest jakiś nieswój, zastanów się dobrze, czy przypadkiem robiąc porządki w ogrodzie nie zniszczyłeś jego ulubionego legowiska z liści.

Pamiętajmy również, że koty mają różne charaktery i potrzeby ruchowe. Nie zakładaj więc, że Twój wychodzący pupil będzie się kręcić tylko po ogrodzie czy najbliższej okolicy. Może się zdarzyć, że uda się na daleką wędrówkę, z której trudno będzie mu wrócić do domu. Dlatego każdy kot wychodzący powinien mieć obróżkę z numerem telefonu właściciela. Warto również rozważyć zakup lokalizatora GPS.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie