Co robić, gdy ugryzie Cię kot?

Ugryzienie przez kota jest nie tylko bardzo bolesne, ale może też być kłopotliwe w skutkach. Kocie zęby są tak ostre, że bez trudu przebijają ludzką skórę, co prowadzi do powstania otwartej rany. Ta może łatwo ulec zakażeniu. Dlatego każdy właściciel powinien wiedzieć, jak należy się zachować w sytuacji ugryzienia przez kota.

Nie zawsze winny jest kot

Ugryzienie przez kota może się zdarzyć w przeróżnych sytuacjach. Posuwają się do tego nawet starsze i bardzo zrównoważone osobniki. Wystarczy, że człowiek – najczęściej dziecko – przekroczy wyznaczoną przez kota granicę cierpliwości.

Zwykle do ugryzienia dochodzi w ferworze zabawy. I nie należy za to winić kota! To człowiek musi wiedzieć, kiedy należy przerwać harce i przywołać pupila do porządku. Z tego powodu nigdy nie wolno dopuszczać do sytuacji, w której z kotem samo bawi się małe dziecko.

Czasami ugryzienie jest czystym dziełem przypadku. Człowiek może lekkomyślnie przerwać kocią bójkę lub też nieopatrznie dotknąć zwierzę w bolące miejsce. Wówczas kot reaguje impulsywnie i kąsa.

Ugryzienie tylko wygląda niewinnie

W rzeczywistości może mieć poważne konsekwencje. W kociej jamie gębowej roi się od bakterii, a najgroźniejszą dla człowieka jest Pasteurella multocida, której nosicielami jest około 90% mruczków domowych. Bakteria może wywołać stan zapalny, którego objawem będzie silne zaczerwienienie skóry wokół rany, pojawienie się zgrubienia, gorączka, bóle mięśni i stawów.

Pamiętaj!

Jeśli nie masz pewności, że kot był szczepiony przeciwko wściekliźnie, natychmiast po ugryzieniu zgłoś się do szpitala.

Gdy już dojdzie do ugryzienia

Na pewno nie należy gwałtownie wyszarpywać ręki, bo to skończy się jeszcze poważniejszymi obrażeniami. Można fuknąć na kota lub uszczypnąć go w bok, co powinno spowodować rozluźnienie szczęk. Następnie koniecznie trzeba dokładnie przemyć ranę mydłem i odkazić ją wodą utlenioną, jodyną lub np. octeniseptem. Jeśli rana mocno krwawi, stosujemy opatrunek – plaster lub gazik z bandażem.

Przez kilka kolejnych dni warto obserwować ranę i codziennie ją przemywać oraz odkażać. Jeśli pogryzienie nie jest głębokie, rana zabliźni się w ciągu 10-14 dni. W przypadku, gdy nie będzie chciała się goić, należy udać się do lekarza.

Na przyszłość pamiętaj, że kot to tylko zwierzę, które ma naprawdę ostre zęby i lepiej nie testować tego na sobie. We wszystkim trzeba mieć umiar i nie wolno dopuszczać do sytuacji, w której zabawa wymyka się spod kontroli.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie