Co oznacza „koci grzbiet”?

Mariusz Siwko
14.03.2023

Koci grzbiet to jedna z najbardziej charakterystycznych pozycji przyjmowanych przez mruczki. Kot układa swój kręgosłup w taki sposób, że tworzy on imponujący łuk. Zwierzak nigdy nie robi tego bez powodu. Koci grzbiet jest oznaką konkretnego stanu psychicznego mruczka, a po szczegóły zapraszamy do naszego poradnika.

Strach

Mruczki najczęściej przyjmują pozycję kociego grzbietu w reakcji na sytuację stresową czy ewidentne zagrożenie. Gdy kot się boi, to instynktownie wygina kręgosłup w łuk, ponieważ dzięki temu wygląda na większego i groźniejszego, co ma działać odstraszająco na potencjalnego napastnika.

Agresja

Koci grzbiet może być również oznaką agresji, jednak w tym przypadku najczęściej zaobserwujemy także inne objawy – syczenie, szczerzenie kłów i przeraźliwe miauczenie. W domowych warunkach takie sytuacje są bardzo rzadkie. Zwykle robienie kociego grzbietu w celu okazania agresji można zauważyć u kotów dzikich i wolnożyjących, które rywalizują o kotkę w rui.

Chęć zabawy

Szczególnie młode koty, a zwłaszcza kocięta, robią koci grzbiet, aby zaprosić do zabawy – czy to inne mruczki, czy człowieka. W takiej pozycji kotu łatwiej się podskakuje, jest ona również oznaką ekscytacji, dlatego nie dziwi, że młode osobniki bezwiednie wyginają kręgosłup w łuk.

Koci grzbiet jest również formą gimnastyki

Koty układają kręgosłup w łuk również po to, aby rozciągnąć mięśnie i ścięgna, na przykład po drzemce czy dłuższym leżeniu. Tutaj dodatkowo można zaobserwować charakterystyczne powłóczenie łapami (przez chwilę) oraz wypinanie się. Jeśli po chwili postawa kota wraca do normy, to nie ma się czym przejmować.

Jak widać koci grzbiet może mieć różne znaczenie i czasami trudno jest zinterpretować, dlaczego mruczek przyjął taką właśnie postawę. Stąd należy zwrócić uwagę również na inne reakcje, które powiedzą nam więcej na temat przypuszczalnego stanu psychicznego kota.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie