Chcesz zrobić prezent swojemu kotu? Zachipuj go!

Chipowanie kotów wciąż jest w naszym kraju traktowane, jak fanaberia. Nie wiedzieć czemu właściciele w ogóle nie chcą podejmować tego tematu, choć cała procedura nie jest ani kosztowna, ani długa. Wystarczy wybrać się do gabinetu weterynaryjnego – o zachipowanie pupila można poprosić przy okazji szczepienia czy badania kontrolnego. To najlepszy prezent, jaki możesz sprawić swojemu mruczkowi!

Na czym to polega?

Chipowanie nie jest dla kota bolesne! Cały zabieg trwa chwilę i polega na wszczepieniu pod skórę na karku zwierzęcia mikrochipa. Następnie weterynarz wpisuje dane kota do Międzynarodowej Bazy Danych www.safe-animal.eu – jest to najpopularniejsza baza zachipowanych zwierząt, z której korzysta większość polskich gabinetów weterynaryjnych.

 

Póki co w Polsce nie ma obowiązku chipowania kotów i to się pewnie długo nie zmieni. Mimo to właściciele sami powinni wykazywać inicjatywę, ponieważ jest to najlepszy sposób na to, aby zwiększyć szanse zwierzęcia na odnalezienie.

Gdy kot się zgubi, pomoże mikrochip

Załóżmy, że Twój kot się zgubi lub ucieknie, np. po wybuchu petardy. Będzie mu bardzo trudno odnaleźć drogę do domu, szczególnie w dużym mieście, pełnym różnych zapachów. Zadbany zwierzak na pewno zwróci czyjąś uwagę i na 99% trafi do schroniska.

Jego pracownicy w pierwszej kolejności sprawdzą, czy kot został zachipowany. Jeśli tak – sprawa jest z miejsca rozwiązana. W bazie znajduje się kontakt do Ciebie i będziesz mógł odebrać pupila ze schroniska. W tym momencie podziękujesz sobie, że kiedyś zdecydowałeś się zachipować kota.

Gdy kot kogoś ugryzie lub podrapie

Może się zdarzyć, że Twój wychodzący kot zostanie zaczepiony np. przez okoliczne dzieci i w akcie samoobrony wyrządzi im krzywdę. Wówczas konieczne będzie ustalenie, czy kot był zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Ta informacja również znajduje się w bazie zachipowanych zwierząt, dlatego jeśli mruczek zostanie złapany przez np. strażników miejskich, to nie będzie mu grozić uśpienie.

Broń przeciwko porywaczom

Tak, w naszym kraju również zdarzają się porwania kotów, oczywiście głównie rzadkich i cennych ras. Jeśli – odpukać – taki los spotka Twojego zwierzaka, mikrochip będzie jedyną nadzieją na to, że uda się go odzyskać. Złodzieje czasami wyrzucają porwane zwierzęta po tym, jak odkrywają, że  te miały wszczepiony chip.

Pamiętaj, że zaginione koty odnajdują się znacznie rzadziej niż psy. Po części jest to wina samych właścicieli, którzy nie korzystają z możliwości zachipowania pupila. Nie popełnij tego błędu!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie