Chcesz zacząć spacerować z kotem? Pamiętaj o tych kilku zasadach

W Polsce wciąż bardzo rzadko widuje się właścicieli spacerujących ze swoimi kotami. Takie „dziwactwo” bywa różnie interpretowane, ale faktem jest, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zafundować mruczkowi odrobinę ruchu na świeżym powietrzu. Spacerowanie pod czujną opieką właściciela jest na pewno o wiele bezpieczniejsze niż niekontrolowane wałęsanie. Jeśli więc od dawna chodzi Ci po głowie pomysł, by zacząć spacerować z kotem, nie rezygnuj z tego, pamiętając jednocześnie o kilku ważnych zasadach.

Tylko w szelkach!

Spacerowanie z kotem w szelkach jest o wiele łatwiejsze dla właściciela i bezpieczniejsze dla mruczka. Szelki oraz smyczka pozwalają kontrolować pupila. Jest to szczególnie ważne w przypadku nadaktywnych zwierząt, które mogłyby próbować ucieczki.

Szelki dla kota kupisz w każdym dobrym sklepie zoologicznym. Sugerujemy, aby wybrać się z mruczkiem na przymiarkę. Ponadto nie możesz od razu po zakupie założyć kotu szelek i zaciągnąć go na spacer. Zwierzak musi się wcześniej oswoić z zupełnie obcym dla siebie przedmiotem i zaakceptować jego noszenie.

Krok po kroku

Bardzo częstym błędem popełnianym przez właścicieli decydujących się na rozpoczęcie spacerów z kotem jest skakanie na głęboką wodę. Spacer w szelkach jest dla kota nienaturalny. Mało tego: jeśli mruczek nigdy wcześniej nie wychodził na dwór, to nagła zmiana otoczenia może być dla niego szokiem (koty bardzo źle reagują na nowości).

Dlatego pamiętaj: zacznij od wstępu do właściwych spacerów. Najpierw możesz założyć kotu szelki, przypiąć smyczkę i pochodzić z nim po mieszkaniu. Następnie wyjdźcie na klatkę schodową czy do ogrodu. Dopiero po kilku dniach możesz zaplanować właściwy spacer po okolicy.

Wybór odpowiednich tras spacerowych

Z kotem nie należy spacerować tam, gdzie może być narażony na nadmierny stres. Na pewno znasz okolicę mieszkania czy domu i wiesz, gdzie np. mieszka agresywny pies, który rzuca się na płot na widok każdego przechodnia. Najlepiej więc wybieraj spokojne, ciche tereny. Zorientuj się również, czy na trasie spacerowej nie znajdują się jakieś ewidentne zagrożenia, np. pojemniki z trutką na gryzonie.

Sprzątanie po kocie

Na koniec bardzo ważna zasada: po spacerującym kocie także trzeba sprzątać! Ten obowiązek nie dotyczy tylko właścicieli psów. Jeśli kot podczas spaceru się załatwi (co nie jest wcale takie oczywiste), musisz zabrać „pamiątkę” ze sobą i wyrzucić do śmieci. Dlatego wcześniej przygotuj sobie foliowe woreczki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie