Chcesz mieć kota niewychodzącego? Trzymaj się tych wskazówek

Prawdopodobnie wiesz o tym, że kot niewychodzący jest dużo mniej narażony na groźne choroby, nie wspominając już o wypadkach komunikacyjnych czy zniknięciu. Dlatego w świecie kociarzy obowiązuje prosta zasada: kochasz? Nie wypuszczaj! Może ona budzić kontrowersje, natomiast trudno jest dyskutować z faktami. Koty niewychodzące żyją dłużej, są bardziej zadbane, rzadziej zapadają na poważne choroby powodujące przedwczesną śmierć (poza otyłością, ale to temat na inny artykuł). Jeśli chcesz mieć kota niewychodzącego, to przestrzegaj tych kilku prostych wskazówek.

Nie kuś kota wychodzeniem na dwór

Idealną sytuacją jest ta, w której masz kota od maleńkości. Wówczas możesz od razu wprowadzić w domu zasadę, że zwieszak nie wychodzi na dwór bez nadzoru opiekuna. Dzięki temu kot nie będzie odczuwać tęsknoty za samotnymi przechadzkami. Jeśli jednak wiesz, że zwierzak wcześniej mógł się swobodnie włóczyć, ale nie chcesz mu dłużej na to pozwalać, to przede wszystkim nie dawaj mu do tego okazji. Nie wypuszczaj go z domu nawet na chwilę, nie zachęcaj go do obserwowania świata za szybą.

Nie zostawiaj otwartych drzwi i okien

To najważniejsza zasada, jakiej trzeba się trzymać. Wielu właścicieli nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak sprytnymi zwierzętami są koty. Wystarczy chwila nieuwagi i lekko uchylone drzwi, aby mruczek od razu wykorzystał okazję. Dlatego trzeba pilnować zamykania drzwi, w tym balkonowych/tarasowych i wyczulić na to dzieci.

Dobrze zabezpiecz balkon, gdy kot zostaje na nim sam

Jeśli chcesz, aby mruczek miał swobodny dostęp do balkonu, zwłaszcza pod Twoją nieobecność, to musisz zadbać o to, aby nie miał możliwości zeskoczenia z niego na sąsiedni balkon czy po prostu wydostania się do ogródka. Balkon musi być zabezpieczony gęstą siatką, która uniemożliwi mruczkowi takie eskapady, przy okazji zapewniając mu maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Uwaga na piwnicę i garaż!

Jeśli Twój kot może swobodnie wychodzić do piwnicy domu czy do garażu, to miej świadomość, że są to potencjalne szlaki ucieczki mruczka. Nigdy nie pozwala mu się chować w zakamarkach czy spędzać całych dni w piwnicy/w garażu – wystarczy, że o nim zapomnisz i uchylisz bramę czy drzwi, aby zwierzak postanowił to wykorzystać i urządzić sobie samotną eskapadę z dala od domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie