Chcesz kota, ale masz wątpliwości, czy to dobry pomysł? Wypróbuj te sposoby

Kupujemy/przygarniamy kota! W wielu polskich domach nawet dziś można było usłyszeć takie słowa. Najczęściej wypowiedziane spontanicznie, bez głębszego zastanowienia. Niezależnie od motywacji warto tę decyzję porządnie przemyśleć, biorąc pod uwagę różne aspekty posiadania mruczka. Jak ułatwić sobie wybór? Jak przekonać się, że kot to rzeczywiście odpowiednie zwierzę dla naszej rodziny? Warto wypróbować tych kilka sposobów.

Zacznij od wizyty u znajomych kociarzy

Masz takich? W takim razie koniecznie umów się na dłuższą wizytę, podczas której będziesz mógł (razem ze swoją rodziną) poobcować z kotem. Pewnie, że kilkugodzinny kontakt w niczym nie przypomina codziennej, wieloletniej opieki nad mruczkiem, ale da Ci to pewien pogląd na temat chociażby Twoich reakcji na koci dotyk. Przekonasz się, czy kocia, mocno zachowawcza i zdystansowana natura jest tym, co da Ci satysfakcję z posiadania zwierzęcia.

Przeanalizuj koszty posiadania kota

Wiele osób kompletnie to bagatelizuje i nie bierze pod uwagę faktu, iż posiadanie kota jest zwyczajnie kosztowne. Chodzi już nie tylko o porządną karmę czy mięso, jeśli zdecydujesz się na dietę BARF, ale także o wizyty u weterynarza, koszty leczenia, zakup kocich akcesoriów, pielęgnację etc. Policz to wszystko i dobrze się zastanów, czy stać się na wydawanie co miesiąc dodatkowych np. 100 złotych.

Zastanów się, czy w Twoim życiu jest miejsce dla kota

Bardzo dobrym sposobem na upewnienie się, czy możemy sobie pozwolić na posiadanie kota, jest zrobienie kalendarza z zaznaczonymi obowiązkami i planami. Może to być także prosta tabelka. Wypisz w niej wszystko to, co robisz każdego dnia, o której wychodzisz i wracasz do domu. Na podstawie poprzednich lat określ też specyfikę swoich wyjazdów wakacyjnych: czy są długie, czy raczej kilkudniowe. Gdzie preferujesz spędzać urlop? Czy w takich miejscach zwierzęta domowe są akceptowane? W oparciu o te informacje możesz już w miarę rzetelnie ocenić, czy w ogóle masz czas na bycie właścicielem kota.

Zrób testy alergiczne

Najgorszy scenariusz to taki, w którym krótko po przygarnięciu lub kupieniu kota musisz zacząć szukać mu nowego domu. Alergia na białko znajdujące się w kociej ślinie jest bardzo silna i w praktyce może uniemożliwić Ci posiadanie mruczka. Dlatego dla bezpieczeństwa przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wykonać testy alergiczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie