Chcesz kota, ale boisz się, że dziecko ma alergię? Przeczytaj!

Mariusz Siwko
30.10.2017

Alergia – słowo, które niezwykle często pada w kontekście kotów. Wiele osób twierdzi, że nie może mieć w domu mruczącego przyjaciela właśnie z powodu alergii, choć tak naprawdę nie wiedzą, czy faktycznie są uczulone na białko zawarte w kociej ślinie. Szczególnie duży dylemat towarzyszy rodzicom obawiającym się, że obecność kota źle wpłynie na zdrowie dziecka. Okazuje się, że w większości przypadków strach ma tylko wielkie oczy.

Małe dziecko? Świetnie!

Zasada brzmi: im mniejsze jest dziecko, tym ryzyko, że będzie miało alergię na kocie białko spada. Jeśli w Twoim domu jest już kot, to po narodzinach maluszka nie musisz się niczym martwić. Wszelkie badania potwierdzają, że dzieci mające kontakt ze zwierzętami od najmłodszych lat, są znacznie bardziej odporne na występowanie różnych alergii.

W przypadku starszego dziecka oczywiście musisz brać pod uwagę scenariusz, że po przygarnięciu kota wystąpią objawy alergii. Jednak pamiętaj, że nie jest to jeszcze powód, aby pozbywać się zwierzaka! Zwykle jest tak, że alergia mija samoistnie po kilku tygodniach, ponieważ układ immunologiczny „uczy się” tolerować białko zawarte w kociej ślinie. Cierpliwości.

Naturalne odczulanie

Nie ma lepszego sposobu na odczulenie dziecka, niż pozwolenie mu na kontakt z kotem. Na początku powinny to być krótkie zabawy, przebywanie w jednym pomieszczeniu, głaskanie. Z czasem objawy alergii będą coraz słabsze, aż w końcu zauważysz, że dziecko przestało kichać i narzekać na łzawienie oczu.

Oczywiście może się zdarzyć, że alergia będzie miała ostrzejszy przebieg. W takiej sytuacji koniecznie skonsultuj się z alergologiem, który opracuje plan działania. Odczulanie w przypadku dzieci przynosi bardzo dobre rezultaty, dlatego warto podjąć tę próbę i zrezygnować z ostatecznego i okrutnego rozwiązania, jakim jest oddanie mruczącego przyjaciela.

Dbaj o porządek

Sprawdzonym sposobem na ograniczenie objawów alergii na kocią ślinę jest regularne sprzątanie mieszkania. Zwróć na to szczególną uwagę w okresach linienia. Jeśli jest taka potrzeba, to odkurzaj nawet codziennie. Dobrym pomysłem może być pozbycie się grubych dywanów i wykładzin, w których notorycznie czają się kocie włosy.

Pamiętaj również o regularnym wyczesywaniu sierści kota oraz usuwaniu zawartości kuwety. Jak najczęściej wietrz mieszkanie, ścieraj kurze i nie pozwalaj zwierzakowi wskakiwać na łóżko dziecka. Te proste zasady powinny bardzo pomóc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie