A czy Ty wiesz, jak głaskać kota?

Głaskanie kota jest jedną z najprzyjemniejszych czynności w życiu człowieka, którą oczywiście mogą docenić tylko właściciele mruczków. Czy jednak ktokolwiek zastanawia się nad tym, czy kot również odczuwa bezgraniczną przyjemność z tej formy bliskości? Zdaniem kocich behawiorystów jest to bardzo wątpliwe. Koty nie zawsze lubią być głaskane, a już na pewno nie wszędzie. Dlatego przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak prawidłowo głaskać kota!

Gdzie kot lubi być głaskany?

Wbrew pozorom nie jest to okolica za uszkiem. Ulubione miejsca każdego kota to te, które są pokryte dużą ilością gruczołów zapachowych. Aby to stwierdzić, warto poobserwować swojego pupila i przekonać się, którymi partiami ciała najczęściej ociera się o meble i inne przedmioty. W większości przypadków będzie to bok tułowia, głowa, podbródek i wibrysy.

Wynik takiej obserwacji będzie bezbłędną podpowiedzią dla właściciela. Właśnie w tych miejscach należy głaskać kota – to na pewno sprawi mu przyjemność. Kategorycznie należy natomiast unikać dotykania kota w okolicach odbytu i narządów rozrodczych. Koty, w odróżnieniu od psów, nie przepadają także za głaskaniem ich po brzuchu.

Rada

Jeśli chcesz pogłaskać obcego kota, zawsze najpierw pozwól mu się obwąchać – szczególnie dotyczy to dłoni. W ten sposób kot zostawi na Tobie swój zapach i nie będzie się tak denerwować.

Nic na siłę

Choć większość kotów domowych chętnie podchodzi do właściciela domagając się pieszczot, to ich cierpliwość ma swoje granice. Każdy mruczek w genach ma zapisaną potrzebę niezależności i wolności, co po prostu trzeba zaakceptować. W przeciwnym razie nawet potulny kot może nam o tym brutalnie przypomnieć.

Kot jest zadowolony, gdy przyjemnie mruczy. Kiedy przestaje, to jest to znak, że pora powoli kończyć sesję pieszczot. Ostatnim sygnałem jest nerwowe poruszanie ogonem, które może przybrać formę pacnięcia właściciela w rękę czy nogę. Jeśli głaskanie nie ustanie i kot nadal będzie czuć się zniewolony, może nawet ugryźć lub podrapać człowieka – oczywiście zrobi to delikatnie, ale stanowczo. Nie wolno dopuszczać do takiej sytuacji, a tym bardziej karcić kota za to, że po prostu jest... kotem.

Podsumowując: kota należy głaskać, ponieważ jest to jeden z najlepszych sposobów na okazanie mu uczucia i zacieśnienie więzi między człowiekiem a zwierzęciem. Pieszczoty muszą mieć jednak swoje granice, które zawsze wyznacza kot.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie