7 sposób na to, jak utrzymać czystość w domu, w którym mieszka kot

Wśród kociarzy krąży takie powiedzenie, że to nie kot mieszka z nimi, ale oni z kotem. Jest w tym sporo racji, co szczególnie dobrze widać w domach, które pod swoim dachem goszczą kilka osobników. Generalnie trzymanie w domu czy w mieszkaniu jakiegokolwiek zwierzęcia nie jest raczej polecane osobom pedantycznym. Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości, aby w obecności kota utrzymać porządek i czystość. Wystarczy chcieć i stosować się do tych 7 rad.

  1. Pozbądź się dywanów i grubych tkanin – niestety, kocie włosy uwielbiają się wplątywać w różne materiały, a szczególnie ciężko jest je usunąć właśnie z dywanów czy grubych zasłon. Problemem może być też welurowa kanapa, na której regularnie będziemy dostrzegać sierść. Pomoże tylko systematyczne odkurzanie.
  2. Kup zamkniętą kuwetę – nie będzie się z niej wysypywać żwirek, a w dodatku taka kuweta lepiej chroni przed wydobywaniem się nieprzyjemnych zapachów. Tak czy inaczej konieczne jest jej regularne opróżnianie i czyszczenie.
  3. Kup środek na plamy z moczu – taki spray doskonale radzi sobie z kocimi „niespodziankami”, a w dodatku neutralizuje przykry zapach.
  4. Bardzo dokładnie i często czesz i szczotkuj kocią sierść – dotyczy to szczególnie kotów perskich, które wymagają przeprowadzania tych zabiegów codziennie. W okresie linienia nie zapominajmy również o regularnym kąpaniu kota.
  5. Zadbaj o ogólny porządek – nie pozwól, aby brudne czy nienoszone ubrania leżały po prostu na kanapie. Szybko zaczną się na nich pojawiać włosy. Pamiętaj też o częstym myciu kocich misek. Jeśli chcesz naprawdę zadbać o porządek, nie możesz się ograniczać do sprzątania i odkurzania tylko raz w tygodniu – trzeba to będzie robić nawet co dwa dni. Kociej sierści szukaj we wszelkich zakamarkach, pod kanapą i meblami.
  6. Podawaj kotu dobrej jakości karmę – w ten sposób chronimy kota – ale też swój nos i oczy – przed rozwolnieniami czy zatwardzeniami. Kot powinien regularnie oddawać kał w twardej formie, który nie może mocno „pachnieć”. Złej jakości karma powoduje właśnie takie problemy.
  7. Regularnie przycinaj kotu pazurki – w ten sposób uchronisz swoją podłogę przed zniszczeniem, to samo dotyczy mebli. W przypadku kotów żyjących tylko w domu pazurki należy przycinać co 1-2 tygodnie.

Właściciele kotów powinni dbać o porządek w swoim domu nawet wtedy, gdy bałagan im nie przeszkadza. Pamiętajmy bowiem, że czasami mogą nas odwiedzić goście, dla których dużym problemem będzie usiąść na pełnej włosów kanapie czy zjeść przy stole, po którym przed chwilą przechadzał się kot.

Porządek jest też zwyczajnie zdrowy – usuwając kocią sierść, często sprzątając kuwetę po prostu ograniczamy rozwój bakterii i innych świństw. Jeśli zaniedbamy regularne sprzątanie, to w krótkim czasie nasze mieszkanie zacznie przypominać królestwo kotów – i uwierzcie, nie jest to wcale określenie pozytywne.
 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie