6 argumentów za tym, że kot jest lepszym wyborem niż pies

Mariusz Siwko
22.03.2016

Nie ma zwierząt lepszych i gorszych, bo wszystkie są doskonałymi towarzyszami i przyjaciółmi człowieka, dlatego naprawdę warto się nimi otaczać. Jednak większość z nas, z uwagi na ograniczoną przestrzeń, może zdecydować się tylko na jednego zwierzaka w domu. Wówczas pojawia się dylemat: kot czy pies? Mamy dla Ciebie 6 argumentów przemawiających za tym, że kot będzie dla Ciebie lepszym wyborem niż pies.

  1. Kot jest dużo mniej kłopotliwy w utrzymaniu – nie od dziś wiadomo, że koty nie są tak absorbujące jak psy. Nie mają aż tak silnej potrzeby przebywania w towarzystwie człowieka, nie muszą być pod stałą kontrolą, nie oczekują ciągłych pieszczot i zabawy. Dlatego kot jest doskonałym wyborem dla wszystkich osób, które dysponują ograniczonym czasem i zwyczajnie nie mają ochoty lub siły, aby ciągle zajmować się pupilem. Nie oznacza to oczywiście, że kota można zostawić samego sobie. Z pewnością jednak nie obrazi się on na nas, jeśli czasami damy mu po prostu święty spokój.
  2. Utrzymanie kota jest dużo tańsze – z prostej przyczyny: koty są z reguły znacznie mniejsze niż psy. Oczywiście nie potrzebują więc aż tak dużych ilości karmy. Chodzi jednak nie tylko o jedzenie. Tańsze są też wszelkie zabiegi pielęgnacyjne czy usługi weterynaryjne, w tym szczepienia i operacje. Kot korzysta z mniejszych misek, do spania spokojnie wystarczy mu koszyk wyłożony kocem, mniej zapłacimy też za szampony, szczotki czy witaminy.
  3. Kot jest idealny dla ludzi starszych – od biedy kota nawet nie trzeba wypuszczać z domu, co jest ogromnym atutem dla osób, które nie mają czasu lub siły, aby wyprowadzać psa na długie spacery kilka razy dziennie. Kot spokojnie poradzi sobie w domu, bo nie potrzebuje aż tak dużo ruchu na wolnej przestrzeni.
  4. Kota łatwiej zostawić pod opieką innych – jeśli wyjeżdżamy na wakacje i nie możemy zabrać ze sobą psa, zawsze jest to duży problem, bo ciężko jest znaleźć znajomych, którzy z radością zaopiekują się pupilem. Zostają więc kosztowne psie hotele lub liczenie na łaskę np. rodziców. Z kotem jest dużo łatwiej. Mały, dobrze wychowany i świetnie dbający o swoją higienę zwierzak nie nastręcza wielu problemów, dlatego raczej nie będziemy mieli kłopotu ze znalezieniem mu opieki na czas wyjazdu.
  5. Kota łatwiej zabrać w podróż – to w odniesieniu do poprzedniego argumentu. Jeśli mimo wszystko chcemy (lub musimy) zabrać zwierzaka w podróż ze sobą, to kot będzie pod tym względem dużo mniej problematyczny. Zamykamy go w specjalnym transporterze i wieziemy nawet na drugi koniec Polski. Oczywiście w podróży trzeba mu zapewnić wysoki komfort, ale jest to dużo łatwiejsze niż w przypadku psa. Co ważne wiele hoteli czy pensjonatów akceptuje koty swoich gości – z psami bywa bardzo różnie.
  6. Kot jest cierpliwy – to ważny argument dla osób, które mają w domu małe dzieci. Jak wiadomo maluch potrafi być dużym wyzwaniem dla każdego zwierzęcia. Koty przebijają psy pod kątem cierpliwości i wyrozumiałości. Jeśli nie mają ochoty na zabawę, po prostu odejdą – agresywne zachowania zdarzają się im niezwykle rzadko. Reakcję psa na natarczywość dziecka trudno natomiast w 100% przewidzieć.

Kot jest więc doskonałym towarzyszem osób ceniących sobie swobodę, lubiących odpoczywać we własnych czterech ścianach i liczących się z kosztami utrzymania pupila. Poza tym to jednak przede wszystkim wspaniały przyjaciel, który jak żadne inne zwierzę potrafi odstresować właściciela i wywołać na jego twarzy szeroki uśmiech.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie