5 zasad, które trzeba wpoić dziecku przed pojawieniem się w domu kota

Obecność zwierzęcia w domu doskonale wpływa na rozwój emocjonalny dziecka. Mimo to wielu rodziców ma poważne wątpliwości, czy tandem dziecko + kot ma rację bytu. W końcu „tyle się słyszy” na temat agresji mruczków w stosunku do najmłodszych członków rodziny. Na szczęście to tylko mity, a poprawna relacja dziecka z kotem jest w głównej mierze uzależniona od tego, jak rodzice przygotują pociechę do pojawienia się zwierzęcia w domu. Najważniejsze jest wpojenie dziecku tych 5 zasad, o których przeczytasz w dzisiejszym artykule.

  1. Kot nie jest zabawką – dla dorosłego to oczywistość, ale dla dziecka już niekoniecznie. Maluchy bardzo często traktują domowe zwierzęta jak zabawki, oczekując od nich ciągłej gotowości do zabawy, a gdy już się nimi znudzą – chcą je rzucić w kąt. Rodzice muszą wytłumaczyć pociesze, że kot ma uczucia, potrzebuje opieki i domownicy powinni się dzielić obowiązkami.
  2. Kot ma swoje humory – to ważna informacja dla dziecka, które powinno być świadome tego, że nie należy zmuszać kota do czegoś, na co on nie ma ochoty. Kot nie zawsze będzie skory do zabawy. Mogą mu się zdarzać słabsze dni, podczas których lepiej będzie zostawić go w spokoju.
  3. Kot sygnalizuje, że nie ma ochoty na zabawę – robi to np. zwijając się w kłębek, pokazując zęby czy unosząc grzbiet. Jest to postawa świadcząca o tym, że zwierzę może w każdej chwili zachować się agresywnie. Dziecko powinno umieć odczytywać takie sygnały, dzięki czemu nie dojdzie do żadnej nieprzyjemnej sytuacji. Mimo to w przypadku małych dzieci rodzice nie powinni dopuszczać do tego, aby pociecha zostawała z kotem sam na sam.
  4. Kot ma prawo do prywatności – kocie legowisko, kuweta, ulubione miejsce w domu, to obszary zarezerwowane dla mruczka i dziecko powinno wiedzieć, że nie należy w nie ingerować. Trzeba uczulić malucha, aby nie psocił się kotu, który odpoczywa w swojej prywatnej przestrzeni czy załatwia swoje potrzeby fizjologiczne.
  5. Kot nie jest psem – a dziecku może się wydawać, że jest inaczej. Rodzice powinni uświadomić dziecko, że istnieją poważne różnice charakterologiczne między psem a kotem. Mruczek nigdy nie będzie tak wylewny w uczuciach. Nie będzie tęsknie stać pod drzwiami i czekać na powrót domowników. Nie będzie gotowy do zabawy 24 godziny na dobę.

Jeśli przekażesz dziecku te informacje i wytłumaczysz mu, na czym powinna polegać jego relacja z kotem, to będzie dobrze i na pewno Twoja pociecha pokocha mruczka całym sercem. Z wzajemnością.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie