5 umiejętności, których może Cię nauczyć Twój kot

Mariusz Siwko
05.05.2017

Każdy wie, że kota trudno jest czegokolwiek nauczyć. W odwrotną stronę działa to jednak znakomicie i koty okazują się świetnymi nauczycielami dla nas, ich właścicieli. Przykłady? Proszę bardzo. Stworzyliśmy ranking 5 umiejętności, których może Cię nauczyć Twój kot, choć czasami nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy.

  1. Zachowania spokoju – czy widziałeś kiedykolwiek, aby Twój kot stracił nad sobą kontrolę? Może się lekko zdenerwował, może pogroził pazurkami, ale na pewno nie wpadł w furię. Koty do perfekcji opanowały sztukę Zen, a my możemy się tego od nich nauczyć. Wystarczy wziąć pupila na kolana w chwili narastającego stresu, aby od razu go rozładować i wrócić do życiowej równowagi.
  2. Cierpliwości – kot ma cierpliwość w swojej naturze i pod tym względem diametralnie różni się chociażby od psa. Jeśli lubisz oglądać programy przyrodnicze, to na pewno wiesz, że lwica potrafi przez wiele godzin czekać, aż nadejdzie idealny moment do ataku podczas polowania. Kotom się nie spieszy i takiego „slow life” można się od nich nauczyć, z korzyścią dla psychiki.
  3. Rozwagi – koty nie ryzykują. Biorą to, co jest w ich zasięgu, unikają niebezpiecznych eksperymentów, rozważnie dobierają sobie zabawki i miejsca do odpoczynku. Z nami bywa różnie. Dlatego obserwowanie kota jest świetną lekcją strategicznego myślenia, którą powinien przejść każdy, nie tylko osoby prowadzące własne biznesy. W końcu sam Mark Twain twierdził, że gdyby koty umiały mówić, to nigdy nie powiedziałyby ani jednego słowa za dużo.
  4. Towarzyszenia – kot jak żadne inne zwierzę potrafi towarzyszyć człowiekowi w sposób nienachalny, niewymagający żadnych działań ze strony właściciela. Mruczek może po prostu być obok i już samo to poprawia nam humor, odgania stres i troski nagromadzone przez cały dzień. Nie masz ochoty na zabawę? Żaden problem. Nie chce Ci się wychodzić na dwór? Zostańmy w domu. W przypadku psa wygląda to jednak zupełnie inaczej.
  5. Odpoczywania – koty są mistrzami efektywnego odpoczynku i wystarczy zacząć je podglądać, aby zrobić w tej kwestii spore postępy. Naukowcy od dawna przekonują, że 20-minutowa drzemka w ciągu dnia ma znakomity wpływ na koncentrację i pamięć, dlatego każdy powinien móc sobie na nią pozwolić. Patrz, jak robi to Twój kot i ucz się!

Doceń swojego kociego nauczyciela i ucz się od niego tych bardzo przydatnych umiejętności, dzięki którym wyraźnie poprawisz komfort życia!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie