5 przyczyn, dla których powinieneś mieć w domu kota

Nie każdy nadaje się na posiadacza jakiekolwiek zwierzęcia, ale w wielu z nas drzemie potrzeba przygarnięcia pod swój dach jakiejś żywej istoty, którą będziemy mogli się zaopiekować. Dlaczego dobrym wyborem będzie kot? Powodów jest wiele, ale my wymieniamy 5 najważniejszych z nich. Jeśli widzicie w nich odbicie swojego życia, wówczas naprawdę poważnie rozważcie zaproszenie pod swój dach tego puchatego zwierzęcia.

 

  1. Brak miejsca dla psa – psy są oczywiście największymi przyjaciółmi ludzi, ale tym przyjaciołom trzeba zapewnić jednak sporo przestrzeni. Osoby mieszkające w bloku, które na współlokatora biorą sobie np. owczarka niemieckiego, być może nie zdają sobie sprawy, jak dużą krzywdę wyrządzają temu zwierzakowi. Pies wymaga miejsca, swobody, bardzo częstych spacerów i intensywnych zabaw. Jeśli nie możemy mu tego zapewnić, ale mimo to chcemy mieć jakieś zwierzę, pomyślmy o kocie. On świetnie odnajdzie się nawet na bardzo małym metrażu, a najszczęśliwszy będzie w ciepłym kącie, najlepiej w okolicach grzejnika.
  2. Mało czasu – osoby bardzo zapracowane powinny natychmiast porzucić myśl o posiadaniu psa. Nie będą bowiem w stanie poświęcić mu tyle uwagi, ile psisko naprawdę potrzebuje. Co innego kot. Jak wiadomo, jest samotnikiem i sam wyznacza sobie granice przywiązania do właściciela. Dużo lepiej zniesie wielogodzinne oczekiwanie na domowników, nie będzie natarczywie domagać się zabawy i pieszczot.
  3. Pedantyzm – kolejny powód, dla którego warto rozważyć posiadanie kota. Osoby pedantyczne nie zaakceptują, że np. pies nie jest z natury czyściochem. Kot natomiast we krwi ma ciągłą dbałość o swój wygląd, a także o porządek w swoim otoczeniu. W okresie linienia wystarczy go intensywnie wyczesać, a resztę zostawić jego sprawnemu językowi. Koty po kastracji lub sterylizacji przestają także znaczyć teren i załatwiają się wyłącznie w kuwecie.
  4. Częste wyjazdy – osoby, które są uzależnione od podróżowania lub zmuszone do częstych wyjazdów z powodów zawodowych na pewno docenią, że kot oferuje im dużo więcej swobody. Jest mniejszy od psa, dlatego w ostateczności bez problemu można go wszędzie zabrać ze sobą korzystając ze specjalnego boksu. Kota łatwiej jest też „podrzucić” znajomym czy rodzinie, bo jest to zwierzę mało kłopotliwe, w odróżnieniu chociażby od psa.
  5. Stres – osoby bardzo zestresowane muszą poszukać ujścia dla negatywnych emocji. Takim naturalnym katalizatorem bez problemu będzie kot. Zwierzak jest cierpliwy, spokojny, chętnie położy się na naszych kolanach i wysłucha opowieści o wrednym szefie, nielojalnych klientach czy nieudanym projekcie. Pomruczy, da się podrapać za uchem, wyciągnie z nas złe emocje i myśli. To naprawdę działa i istnieją nawet specjalne terapie z udziałem kotów dedykowane np. zestresowanym dzieciom.

 

Jak widzicie kota warto mieć nawet w sytuacji, gdy wydaje nam się, że nie mamy dla niego miejsca, czasu i cierpliwości. To naprawdę mało kłopotliwe zwierzę, które w wielu momentach naszego życia będzie wiernym i wyrozumiałym towarzyszem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie