5 pomników poświęconych kotom. Warto je zobaczyć!

Mateusz Nowak
10.02.2020

Związek człowieka z kotem bywa bardzo trudny, ale jest w nim coś niezwykłego, czego nie zrozumie nikt, kto kota nigdy nie miał. Te wspaniałe zwierzęta są inspiracją do tworzenia dzieł sztuki, utworów literackich, piosenek. Oczywiście „na warsztat” wzięli je także rzeźbiarze. Na całym świecie znajduje się wiele pomników poświęconych kotom. My wybraliśmy 5, które naszym zdaniem zdecydowanie warto zobaczyć!

  1. Pomnik niezależnego kota – zaczynamy od naszego podwórka, bo jeden z najbardziej niezwykłych pomników poświęconych kotu znajduje się w Warszawie, a konkretnie w Parku nad Balatonem. Dzieło autorstwa Bogny Czechowskiej przedstawia Cyryla. Pomnik jest symbolem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Co roku w Warszawie przyznawana jest nagroda im. Cyryla dla osób, które są szczególnie zasłużone w walce o lepszy byt żyjących na wolności kotów. Podobno sam pomnik ma magiczną moc i aby się o tym przekonać, wystarczy potrzeć nos Cyryla.
  2. Pomniki Filemona i Bonifacego – zostajemy w Polsce, ale przenosimy się do Łodzi, gdzie przed gmachem Muzeum Kinematografii można podziwiać pomniki dwóch najsłynniejszych kotów w Polsce, czyli właśnie Filemona i Bonifacego, bohaterów kultowej już bajki z lat 70. i 80. Koty bawiły i nadal bawią polskie dzieci, za co w końcu doczekały się uhonorowania.
  3. Rzeźba kota w El Raval – w średniowiecznej dzielnicy Barcelony nie brakuje fascynujących rzeźb, ale uwagę zwiedzających szczególnie przykuwa figura przedstawiająca ogromnego kocura. To dzieło autorstwa Fernando Botero. Kot prezentuje się niesamowicie, oczywiście jest bardzo przerysowany i nieco groteskowy, ale to przedstawienie naprawdę dobrze wpisuje się w kocią naturę. Artysta stworzył więcej rzeźb przedstawiających koty – jedna z nich znajduje się w Kolumbi.
  4. Kot na dachu w Rydze – to jeden z symboli stolicy Łotwy i zdecydowanie jedna z najchętniej fotografowanych atrakcji tego miasta. Na szczycie wieżyczki pewnej kamienicy można dostrzec prężącego się kota, który symbolizuje silny związek Rygi z tymi zwierzętami. Zwiedzający początkowo mogą podejrzewać, że jest to żywy kot, bo rzeźba wygląda naprawdę naturalnie.
  5. Rzeźby kotów w Kuching – to malezyjskie miasto jest nazywane „kocim”, ponieważ znajduje się tu prawdopodobnie największe na świecie muzeum poświęcone tym zwierzętom. Oczywiście nie brakuje w nim efektownych rzeźb i pomników kotów. Niektóre z nich są ogromne i stanowią główny punkt wycieczek.

Pomniki i rzeźby kotów rozsiane po całym świecie są kolejnym dowodem na to, jak silna więź łączy człowieka i kota. Prawdziwi pasjonaci tych zwierząt zdecydowanie powinni zaplanować wycieczkę śladem takich kocich dzieł sztuki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie