5 niebezpieczeństw czyhających na Twojego kota, o których pewnie nawet nie pomyślałeś

Mateusz Nowak
01.06.2017

Każdy właściciel zapytany o to, czy jego kot jest bezpieczny w domu, odpowie twierdząco. To jednak nie jest wcale takie oczywiste. Na mruczki w ich bezpośrednim otoczeniu czyha mnóstwo niebezpieczeństw, z których istnienia ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę. Kot może sobie zrobić krzywdę dosłownie o wszystko, co tylko znajduje się w zasięgu jego łap i pyszczka. Wymieniamy 5 takich mniej oczywistych, ale wciąż groźnych niebezpieczeństw.

  1. Lodówka – zaskoczenie? A jednak! Lodówka jest potencjalnym zagrożeniem dla kociego łakomczucha, który nie przepuści żadnej okazji, by zdobyć jakiś smakołyk. Wystarczy chwila nieuwagi i zostawienie otwartej lodówki, aby kot bezszelestnie wskoczył do środka. Zamyślony człowiek może zamknąć drzwi, wyjść z domu, a zwierzak spędzi kilka godzin w temperaturze od 2 do 5 stopni. Raczej nie skończy się to jego śmiercią, ale na pewno solidnym przeziębieniem.
  2. Noże kuchenne – często zostawiamy je na blacie czy na desce po zrobieniu sobie kanapki. Jeśli kot ma dostęp do kuchni, to prawdopodobnie nie odmówi sobie przyjemności sprawdzenia, czy właściciel nie zostawił na blacie czegoś smacznego. Ostry nóż może zranić kocią łapę. Jeszcze gorzej będzie, jeśli kot przez przypadek strąci nóż z blatu i ostrze wbije się w jego ciało.
  3. Zlewozmywak – kto nie trzyma w nim czasami brudnych naczyń, w tym noży? Koty bywają bardzo ciekawskie i nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której mruczek zagląda do wypełnionego zlewu w poszukiwaniu smakołyków. Jeśli się poślizgnie i wpadnie do środka, może nadziać się na nóż lub zbić szklankę, a odłamki szkła poranią mu łapy.
  4. Szafka pod zlewozmywakiem – w większości domów trzyma się w niej detergenty i inne środki chemiczne, w tym preparaty do udrożniania rur i szorowania powierzchni. Zdarza się, że zapominamy zamknąć wieczko. Jeśli kot dostanie się do takiej szafki, to może trącić butelkę z chemią i wylać zawartość na siebie. To jeszcze nie jest aż tak groźne. Gorzej, jeśli właściciel w porę nie umyje futra pupila i kot zdąży wylizać plamy.
  5. Łazienka – to prawdziwe zagłębie zagrożeń. Łatwo można sobie wyobrazić kota wpadającego do klozetu (dlatego koniecznie trzeba zamykać klapę) czy przegryzającego przewód od suszarki podłączonej do prądu. Druga sytuacja niemal na pewno zakończy się tragicznie, pierwsza natomiast będzie dla kota traumą na całe życie i może nawet wywołać u niego paniczny lęk przed wodą.

Na pewno sądzisz, że część tych zagrożeń jest mocno naciągana. Być może. Jednak pamiętaj, że kot to wciąż zwierzę, w dodatku ciekawskie i tak naprawdę nie da się do końca przewidzieć, co też może wpaść mu do głowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie