4 największe grzechy właścicieli kotów – nigdy ich nie popełniaj!

Mariusz Siwko
19.05.2016

Posiadanie kota to nie tylko przyjemność, ale też masa obowiązków. Niestety, wielu z nas o nich zapomina. Powody są różne: lenistwo, niewiedza, zbytnia nadopiekuńczość. Istnieją 4 podstawowe zasady opieki nad kotem, do których koniecznie trzeba się stosować. Jeśli ich zaniechasz, Twojemu pupilowi prędzej czy później może stać się krzywda.

  1. Brak pielęgnacji – owszem, koty słyną z czystości i świetnie potrafią same zadbać o swoją higienę, jednak to nie zwalnia właściciela od obowiązku regularnego pielęgnowania zwierzaka. Kot sam nie przytnie sobie pazurków (a drapak nie zawsze wystarczy), nie usunie kołtunów z sierści, nie rozczesze futra, nie wykąpie się. To obowiązki, które spoczywają na właścicielu. Pamiętaj, że najważniejsza jest systematyczność. Im częściej będziesz przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne, tym szybciej kot się do nich przyzwyczai i tym krócej będą one za każdym razem trwać.
  2. Brak higieny – wielu właścicieli błędnie sądzi, że kotu jest wszystko jedno, gdzie będzie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. W efekcie kuwety zwierzaków bywają zabrudzone, nie są czyszczone przez wiele dni, rzadko wymieniany jest w nich żwirek. To duży błąd, który może doprowadzić nawet do tego, że kot zacznie załatwiać się poza kuwetą lub będzie wstrzymywać swoje potrzeby, co w konsekwencji wywoła w jego organizmie chorobę. Pamiętaj, aby regularnie i często czyścić kuwetę – to nie jest szczególnie kłopotliwe.
  3. Zła dieta – z jednej strony może prowadzić do wychudzenia kota, z drugiej do jego otyłości. Kluczowe jest znalezienie złotego środka. Kotu trzeba dostarczać zbilansowane pokarmy, nie można bazować tylko na suchej karmie, która na dłuższą metę nie służy jego zdrowiu. Kocia dieta musi być bogata w witaminy, surowe mięso (ale wcześniej przemrożone), powinna być też dobrana do wieku pupila i jego zapotrzebowania na energię. Unikaj przekarmiana zwierzaka, nie podawaj mu bez hamulców przekąsek. Pamiętaj także o wodzie – kot musi ją pić, aby nie dorobić się powszechnych u tych zwierząt problemów z układem moczowym.
  4. Unikanie weterynarza – wiele osób do minimum ogranicza wizyty z kotem u weterynarza, najczęściej z powodu oszczędności. To jednak zła polityka. Dużo taniej jest regularnie badać stan zdrowia pupila i reagować we wczesnym stadium ewentualnej choroby niż później wydawać krocie na skomplikowane leczenie. Pamiętaj o szczepieniach ochronnych, regularnym odrobaczaniu, badaniach kontrolnych. Znajdź zaufanego weterynarza i poproś go o ustalenie harmonogramu wizyt.

Wielu właścicieli kotów popełnia te grzechy nieświadomie – najczęściej wina leży po stronie braku doświadczenia w opiece nad zwierzęciem lub niedostatecznym wyedukowaniu. Jeśli więc chcesz być odpowiedzialnym panem swojego pupila, unikaj wymienionych przez nas błędów. Kot na pewno będzie Ci wdzięczny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie