10 ciekawostek o kotach, których mogłeś nie znać

Koty są fascynującymi zwierzętami, które mimo wielu lat badań i życia wśród ludzi nadal kryją całkiem sporo tajemnic. Człowiek chce wiedzieć o nich jak najwięcej, co nie do końca się udaje, ponieważ kocia natura w wielu obszarach pozostaje zagadką. Szczególnie interesujące dla właścicieli i miłośników kotów mogą być różne ciekawostki dotyczące życia tych zwierzaków. Znaleźliśmy 10 naprawdę dziwnych i mało znanych faktów na temat naszych kocich przyjaciół. Tego o nich z pewnością nie wiedzieliście.

 

 1. Kot domowy to prawie żbik – oba zwierzaki są ze sobą blisko spokrewnione. Do tego stopnia, że bez problemu mogą się krzyżować i mieć wspólne potomstwo.
 2. Wystawy kotów rasowych mają bardzo długą tradycję – pierwsza została zorganizowana w stolicy Wielkiej Brytanii Londynie w 1871 roku.
 3. Koty były obiektem czci w starożytnym Egipcie – do tego stopnia, że często mumifikowano „fałszywki”, czyli np. ptasie pióra czy kości.
 4. Nagie rasy kotów muszą być chronione przed słońcem – ich skóra jest bardzo wrażliwa i pozbawione włosów koty łatwo ulegają poparzeniom słonecznym.
 5. Kot domowy jest efektem krzyżowania z innymi kotowatymi – robiono to m.in. z kotem błotnym czy serwalem.
 6. Koty perskie są blisko spokrewnione z kotami egzotycznymi – można je ze sobą krzyżować, w efekcie czego w jednym miocie mogą się znaleźć przedstawiciele różnych ras.
 7. Nie każdy kot reaguje na kocimiętkę – jak wynika z badań naukowców nawet połowa kotów zupełnie na nią nie reaguje.
 8. Temperatura ciała kota jest wyższa niż człowieka – wynosi od 38 do 39 stopni Celsjusza. O kociej gorączce mówimy, gdy temperatura ciała zwierzęcia przekracza 39,5 stopnia.
 9. Każdego roku w krajach azjatyckich zjada się około milion kotów – w tamtejszych kulturach jedzenie tych zwierząt jest zupełnie normalne, podobnie zresztą jak psów.
 10. Kocury zazwyczaj są lewołapkowe – z kolei kotki zdecydowanie częściej używają prawej łapki.
 11. Kot wydaje z siebie około 100 różnych dźwięków – dla porównania pies tylko 10.
 12. 2/3 doby koty wykorzystują na drzemkę – z kolei 1/3 czasu, gdy nie śpią, poświęcają na mycie się.
 13. Amerykanie kochają koty – w domach mieszkańców Stanów Zjednoczonych żyje ponad 70 milionów tych zwierzaków. O 10 milionów więcej niż psów.
 14. Koty mogą być bardzo szybkie – potwierdzony jest przypadek biegu, podczas którego kot osiągnął prędkość 49 km/h.
 15. W jednym miocie zazwyczaj znajduje się od 1 do 9 kociąt – rekordowy był miot, w którym znalazło się aż 19 kociąt. 15 przeżyło.
 16. Najdroższy sprzedany kot kosztował 150 tysięcy złotych – zwał się Little Nicky i był pierwszym sklonowanym kotem na zamówienie.
 17. Koty wyczuwają zbliżające się trzęsienie ziemi – według naukowców ich wyjątkowa wrażliwość na drgania pozwala im wyczuć zagrożenie na 15 minut przed człowiekiem.
 18. Koty nie wyczuwają słodkiego smaku – w przeciwieństwie chociażby do psów.
 19. Szczęka kota nie ma zdolności poruszania się na boki – dlatego kot nie jest w stanie przeżuć dużych kawałków jedzenia.

 

Zaskoczeni? Niektóre z tych informacji naprawdę mogą budzić duże zdziwienie, nawet wśród kocich pasjonatów. Jesteśmy bardzo ciekawi, czy znaliście którykolwiek z tych fascynujących faktów? Komentujcie!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie