Wypuszczasz kota na dwór zimą? Pamiętaj o tych 4 zasadach

Mateusz Nowak
16.03.2017

Dyskusja na temat tego, czy lepiej wypuszczać kota na dwór czy też nie, prędzej czy później prowadzi do kłótni między zwolennikami obu teorii. Właściciele decydujący się na to, aby kot był wychodzący, powinni jednak pamiętać o zapewnieniu pupilowi bezpieczeństwa i komfortu. Jest to szczególnie ważne zimą. Nie brakuje opiekunów, którzy wierzą, że zimowe spacery hartują zwierzę i dają mu dużo radości z powodu śniegu. Jeśli należysz do tej grupy, przeczytaj nasz poradnik i poznaj 4 zasady związane z wypuszczaniem kota na dwór zimą.

  1. Nie za długo – zimowe spacery rzeczywiście mogą być dla kota przyjemne. To dla niego spora odmiana po tym, co na co dzień ogląda w domu. Śnieg, brak liści na drzewach, sroki i wrony – może to być interesujące dla każdego „wychuchanego” pupila. Problem w tym, że kot przyzwyczajony do ciepłego domu bardzo szybko zaczyna marznąć. Dlatego spacery należy organizować wyłącznie w dni bez silnego mrozu. Nie powinny one trwać dłużej niż pół godziny.
  2. Zapomnij o ubrankach – troskliwi właściciele często kupują kotom ocieplające ubranka, ale naprawdę nie jest to dobry pomysł. Po pierwsze: kotu będzie w tym niewygodnie. Po drugie: kot może zaplątać się w gałąź lub drut i nie móc wrócić do domu. Po trzecie: kot ma futro, które w zupełności mu wystarczy.
  3. Odpowiednia dieta – zimą koty mają większe zapotrzebowanie energetyczne, ponieważ ich organizmy muszą się ogrzewać na wysokich obrotach. Szczególnie dotyczy to kotów wychodzących. W takiej sytuacji konieczne jest zapewnienie pupilowi dostępu do wysokokalorycznej karmy. Uwaga! Nie zwiększamy porcji, aby nie dopuścić do nadwagi u kota.
  4. Czyszczenie po spacerze – za każdym razem, gdy kot wraca z zimowego spaceru, należy dokładnie umyć mu łapki. Na pewno między pazurkami znajdą się drobinki soli i piasku, które będą ranić delikatne przestrzenie i powodować niepotrzebny ból. Samo czesanie nie wystarczy. Dobrym pomysłem będzie także używanie specjalnych preparatów do pielęgnacji kocich łapek, które nawilżają i łagodzą podrażnienia.

Zimowe spacery zapewnią kotu z całą pewnością mnustwo atrakcji i wzbogacą jego środowisko. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pupil wymaga w tym okresie troskliwej opieki ze strony właściciela. Stosowanie się do naszych rad na pewno znacznie to ułatwi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie