Wszystko co musisz wiedzieć o legowisku dla kota

Wybór odpowiednich akcesoriów dla czworonogów nie jest łatwym zadaniem. Sklepy oferują tak dużą ilość produktów, iż ciężko zdecydować, która rzecz najlepiej spełni swoje zadanie. Dotyczy to między innymi legowiska dla kota. Powstaje zatem pytanie: jak wybrać odpowiednie „łóżko” dla naszego pupila? Na co zwrócić uwagę w czasie zakupów? Poniżej kilka podpowiedzi.

Po co kotu legowisko?

Miejsce do spania to jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu. Jest to ważne szczególnie dla kotów, które wielokrotnie w ciągu dnia ucinają sobie drzemki. Koty przesypiają sporą część dnia - nawet 16 godzin na dobę.

Jeśli nie zapewnimy wygodnego łóżka dla kota to nasz ulubieniec będzie spał w różnych miejscach, wszędzie zostawiając po sobie sierść. Zapewnienie odpowiedniego legowiska dla kota jest także ważne podczas choroby czy w jakiejś innej stresowej sytuacji – mówią specjaliści. W takich sytuacjach w legowisku kot będzie mógł odpocząć i wyciszyć się.

Legowisko dla kota  jakie wybrać?

Przed wyborem konkretnego posłania warto poświęcić trochę czasu na „podglądanie” zwierzaka. Warto zwrócić uwagę, gdzie najczęściej kot śpi lub się wyleguje. To, jakie podłoże wybiera, jest wskazówką do wyboru odpowiedniego legowiska.

Jeśli nasz kot często śpi na parapetach, podłodze lub krześle to będzie to znak, iż woli twarde posłania. Natomiast jeżeli najczęściej spotykamy naszego kota śpiącego w wąskich szafkach albo pudełkach to najprawdopodobniej preferuje on niewielkie pomieszczenia.

Legowiska dla kotów – rodzaje

Niestety, nic nam nie zagwarantuje, iż nasz kot zechce spać w nawet najpiękniejszym legowisku. Warto zatem wypróbować kilka rodzajów posłań. Dobrym pomysłem może być zakup kilku legowisk oraz położenie ich w miejscach, gdzie kot najczęściej ucina sobie drzemkę. Obecnie na rynku dostępne są legowiska o różnym kształcie:

  • Kocie domki oraz budki - zabudowane legowiska, które wykonywane są z różnego rodzaju materiałów.
  • Wiklinowe koszyki oraz legowiska - wykonane z wikliny posłania o różnym kształcie, kosze stosowane są często do użytku zewnętrznego (rower, na balkon).
  • Poduszki i koce dla kotów  - płaskie i miękkie legowiska, które łatwo przenieść oraz utrzymać w czystości.
  • Tunele i śpiwory zamknięte - dosyć ciasne posłania, nie każde zwierzę je polubi.

Budki dla kota

Jeżeli nasz kot lubi zaciemnione, zaciszne miejsca to dobrym wyborem dla niego będzie budka do spania. Takie domki wykonane są z pluszu lub innego przyjemnego w dotyku materiału, a to jest dodatkowo zachęcającym elementem. Na rynku jest dostępne wiele rodzajów tego typu legowisk, zatem wybór koloru oraz kształtu dopasowanego do wnętrza nie powinien być problemem.

Hamaki dla kota

Koty lubią wygrzewać się w słońcu albo na grzejnikach. Jeżeli ulubionym miejscem naszego kota jest to tuż przy źródle ciepła, to warto rozważyć zamontowanie hamaka. W sklepach dostępne są różne hamaki na kaloryfery dla kotów. Specjalna konstrukcja umożliwia zawieszenie takiego posłania na grzejniku, a przez to stworzenie kotu bardzo komfortowego miejsca do wylegiwania się.

Kocyki dla kota

Jeśli nasz czworonożny przyjaciel lubi spać na łóżku, fotelu lub kanapie nasze wysiłki, co do przeniesienia go do innego legowiska mogą pójść na marne. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zakup koca, który uchroni meble przed sierścią oraz zabrudzeniami. Kocyki wykonywane są z tkanin syntetycznych. Są one niewielkich rozmiarów, dzięki czemu utrzymanie ich w czystości nie jest trudne. Można je z łatwością przenieść, dlatego nadają się do położenia na łóżku czy kanapie.

Tunele oraz śpiwory dla kota

Tunele dla kotów to rodzaj zabawki, która może stać się miejscem idealnym do drzemania. Dłuższe lub krótsze, z dwoma lub więcej otworami szczególnie będą dobre dla kotów lubiących niewielkie i zaciemnione pomieszczenia. Czworonogom ceniącym spokojne, przytulne i ciasne legowiska spodobają się również śpiwory. Są one wykonane z miłego w dotyku materiału w który kot może się wtulić.

Legowiska parapetowe

Parapet to częste miejsce drzemek kotów. Aby naszemu pupilowi było wygodniej to możemy podłożyć mu kocyk albo specjalną poduszkę na parapet. Ma ona kształt prostokąta, jest wykonana z gąbki albo wypchana materiałem syntetycznym. Materiałowa poszewka daje się ściągnąć, a to umożliwia utrzymanie w czystości tego akcesorium.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, wybierając spanie dla kota?

Pamiętajmy, aby nowego łóżka dla kota nie stawiać w miejscu, w którym zwierzę zwykle śpi. Kot może to potraktować jako ingerencję w jego prywatną przestrzeń oraz nigdy nie użyć legowiska. Ważne jest usunięcie z nowego legowiska dla kota zapachów, których nie zna nasz mruczący przyjaciel. Obca woń zniechęci czworonoga do korzystania z zakupionego łóżka.

Legowisko musi być dopasowane do indywidualnych potrzeb naszego kota. Warto jednak wziąć pod uwagę to, czy wybrany produkt jest wytrzymały oraz łatwy w utrzymaniu czystości. Nie ma sensu kupować spania dla kota o niskiej jakości. Zwierzę może przyzwyczaić się do niego, a po niedługim czasie będziemy musieli wymienić posłanie na nowe. Ważne jest także to, czy kocie łóżko łatwo się czyści. Niezadbane łóżko nie wygląda schludnie. Ponadto czai się w nim wiele bakterii i roztoczy.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.