Twój kot podjada trawę? I bardzo dobrze!

Taki widok zdziwił niejednego właściciela. Oto zdeklarowany mięsożerca wolnym krokiem zmierza w kierunku kępki trawy, a następnie zaczyna ją sobie skubać. Po chwili... wymiotuje. Czy takie zachowanie kota jest normalne? Jak najbardziej TAK! Nie należy zabraniać pupilowi skubania trawki, ponieważ ten rytuał ma zbawienny wpływ na jego zdrowie. Dowiedz się, dlaczego.

Kot to mądry zwierzak

I właśnie dlatego tak chętnie skubie trawkę. Jest to najprostszy sposób na to, aby zadbać o układ pokarmowy i trawienny. Rośliny pomagają usunąć nadmiar śluzu i żółci, a także ułatwiają wydalanie włosów – przeciwdziała to tworzeniu się kul włosowych.

Wiele kotów skubie trawkę po to, aby uśmierzyć ból. Jest to efekt działania chlorofilu, który wykazuje także świetne właściwości w zakresie leczenia infekcji czy niedokrwistości. Pomaga również na owrzodzenia skórne.

Koty regularnie jedzące trawę mają znacznie mniej problemów z trawieniem i wypróżnianiem. Jest to dla nich sposób na wzmocnienie organizmu oraz poradzenie sobie z lekką niestrawnością. Jedno jest zatem pewne: jeśli Twój kot skubie trawkę, to ma ku temu ważny powód.

Jaka trawa dla kota?

Koty swobodnie wychodzące najchętniej skubią zwykły perz, czyli chwasty. W Twoim zadbanym ogrodzie pewnie jednak takich roślin brakuje, dlatego zwierzak nie pogardzi zwykłą trawą.

Jeśli Twój pupil nie ma możliwości wychodzenia na dwór, to warto przygotować dla niego inne rodzaje traw. Tutaj zdecydowanie najbardziej polecany jest owies – w pełni bezpieczny dla kota i łatwo dostępny oraz bezproblemowy w domowej uprawie. Alternatywą może być jęczmień lub żyto.

Uwaga!

Wiele kotów jest wrażliwych na ziarna pszenicy, dlatego nie polecamy serwować zwierzakowi tej rośliny.

Kot nie wychodzi z domu? Wysiej mu trawkę w doniczce

Gorąco do tego zachęcamy, bo taki „prezent” sprawi Twojemu kotu wielką frajdę. Wystarczy wysiać w doniczce np. ziarna owsa, obficie podlej, a już po około 48 godzinach zauważysz pierwsze kiełki. Taką doniczkę postaw w miejscu, które kot najczęściej odwiedza, jednak z dala od kuwety.

Rada

Jeśli pozwalają Ci na to warunki mieszkaniowe, zafunduj pupilowi kilka doniczek z jakąś trawą: owsem, żytem czy nawet jęczmieniem.

Przy okazji trawka dla kota będzie ciekawą ozdobą Twojego domu. Do dzieła!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.