Transportery dla kotów – jak wybrać odpowiedni?

Mając kota powinniśmy zaopatrzyć się w transporter. W zasadzie to warto o nim pomyśleć jeszcze przed wprowadzeniem się zwierzaka do domu, bo to w nim - jak sama nazwa wskazuje - transportujemy kota do domu. Poza tym jest on niezbędny podczas wizyt u weterynarza czy wyjazdów na urlopy. Na co zatem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, wybierając transporter dla swojego kota?

Wygodne transportery dla kotów

Wygodny transporter dla naszego kota powinien być przede wszystkim wystarczająco przestronny. Co to znaczy? Kot powinien móc w nim bez problemu stać, obracać się czy też wygodnie leżeć. Przy tym nie może on być zbyt duży, bo podczas jazdy zwierzak będzie się w nim ślizgał, a to dla niego jest niebezpieczne. Poza tym przestraszy się i zestresuje - a tego przecież nie chcemy.

Aby transporter dla naszego kota był miejscem wygodnym warto również odpowiednio go urządzić. W tym celu włóżmy do środka mięciutką matę antypoślizgowa lub legowisko z antypoślizgowym spodem. Dzięki temu to tymczasowe miejsce wyda się bardziej przytulne, a do tego będzie wygodne i komfortowe.

Transportery dla kotów – nie zapominaj o bezpieczeństwie!

Kot nie przepada za małymi przestrzeniami zamkniętymi, dlatego kiedy tylko włożymy go do transportera, przynajmniej za pierwszym razem, to z pewnością znacznie się wyginać i kombinować jak stamtąd się wydostać. Dlatego kupując nowy transporter, koniecznie musimy upewnić się czy zamek jest solidnie wykonany i czy kot na pewno samodzielnie go nie otworzy.

Zwróćmy również uwagę na materiał z jakiego został on wykonany. Tworzywo powinno być trwałe, odporne na zadrapania i gryzienie. Nie powinno też stwarzać ryzyka skaleczenia się zwierzaka. Koniecznie także zwróćmy uwagę na uchwyt - musi on być stabilny i wytrzymały.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni transporter dla kota?

Z zasady koty niechętnie wchodzą do transportera. Niejednokrotnie trzeba się sporo nagimnastykować, aby bezpiecznie go tam umieścić. Co gorsza ten sam problem pojawia się, gdy chcemy go wyjąć u weterynarza. Z pewnością w takiej sytuacji sporym ułatwieniem jest otwór na pokrywie. Za sprawą górnego wejścia można wygodniej i znacznie prościej włożyć kota do środka, a także wyjąć go, gdy będzie taka potrzeba. Niektóre wersje transporterów posiadają oba wejścia – górne i przednie. Z pewnością jest to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest to, czy wybrany przez nas transporter zapewni kotu odpowiednią cyrkulacje powietrza. Pamiętajmy o tym, że będzie on podróżował w nim najczęściej do weterynarza, co może mu się źle kojarzyć i wywołać w nim reakcje stresowe. Wówczas zwierzę szybciej oddycha, zużywając przy tym więcej tlenu, a więc odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezwykle w takiej sytuacji ważna.

Transporter dla kota będziemy musieli też co jakiś czas czyścić. Dlatego najlepiej wybrać wersję plastikową, którą łatwo jest po prostu utrzymać w czystości.

Jak sprawić by nasz kot polubił nowy transporter?

Jeśli bez odpowiedniego przygotowania będziemy chcieli po raz pierwszy umieścić naszego kota w transporterze to najprawdopodobniej trafimy na stanowczy opór z jego strony. Dlatego warto do takiej podróży nieco wcześniej go przygotować. Jak to zrobić? Sprawmy, aby kojarzył on się naszemu koty z czymś miły. W tym celu ustawmy go w miejscu, w którym kot lubi się bawić lub odpoczywać. Do środka włóżmy jakąś atrakcyjną zabawkę lub przysmak. Dzięki tym zabiegom kot będzie kojarzył transporter z zabawą.

Jeśli nasz kot nie chce absolutnie wejść do swojego starego transportera, ucieka przed nim i chowa się w najdalszych zakątkach mieszkania, warto rozważyć zakup nowego, który nie będzie mu źle się kojarzył. Oczywiście z nowym modelem trzeba będzie go odpowiednio oswoić, by miał z nim tylko dobre skojarzenia. Warto jednak podjąć ten trud, by nasz kot polubił nowy transporter i tym samym ułatwił nam życie podczas wspólnego podróżowania.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości sklepu zoologicznego Tukan24

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie