TOP 5 zabawek dla Twojego kota, które możesz zrobić samodzielnie

Choć większość naszych kotów najbardziej ceni sobie chwile spokoju i leniwego wylegiwania się na kanapie czy parapecie, to oczywiście czasami lubią też się z nami pobawić. Właściciel i domownicy muszą zapewnić kotu dużo aktywności, co zacieśnia relację ze zwierzakiem i chroni go przed otyłością. Najlepiej wykorzystać do tego własnoręcznie zrobione zabawki, których wykonanie jest banalnie proste i tanie. Oto 5 naszych propozycji.

Pogoń za maskotką

Koty uwielbiają za czymś gonić, co wynika bezpośrednio z ich łowczego instynktu i cech ich oczu, bardzo wyczulonych na ruch. Warto to wykorzystać w codziennych zabawach z pupilem. Najprostszym sposobem na zrobienie zabawki jest po prostu przyszycie do starej maskotki kawałka sznurka. Ważne, aby maskotka nie była zbyt duża – optymalnie powinna mieć wielkość myszy lub szczura. Jest pewne, że kot będzie się za takim celem uganiać do upadłego.

Pogoń za światłem

Świetny sposób na zapewnienie swojemu pupilowi aktywności po zmroku. Bierzemy do ręki latarkę, włączamy i kierujemy strumień światła na ścianę, oczywiście co chwilę zmieniając jego położenie. Kot na 100% będzie się tym interesował i ruszy w pogoń za światłem.

Pamiętaj jednak, aby tę zabawę przeprowadzić w bezpiecznych dla kota warunkach – usuń z trasy jego biegu wszelkie przedmioty, o które mógłby się skaleczyć.

Wędka

Zabawa „na wędkę” daje mnóstwo frajdy właścicielowi, a kota zmusza do wysokiej aktywności i skupienia, a więc rozwijania jego naturalnych cech i instynktu. Do końca sznurka przymocuj np. piórko, połóż na podłodze i czekaj, aż kot się tym zainteresuje. Wtedy wykonujemy szybki ruch wędką i unosimy piórko poza wzrok kota. Zwierzak będzie zdezorientowany, ale na pewno spróbuje też ataku. Świetna zabawa.

Pudełko z dziurami

Znakomita zabawka dla praktycznie każdego kota. Są to zwierzęta z natury ciekawskie i niewiele kotów oprze się okazji do zwiedzenia wnętrza tajemniczego pudełka. Wystarczy pudełko po butach, w którym wykonasz kilka otworów o wielkości głowy kota. Im większe pudełko i im więcej opcji wejścia/wyjścia, tym lepsza zabawa!

Rolka po papierze toaletowym

Na koniec zabawka najprostsza, ale także bardzo atrakcyjna dla kota. Rolka będzie mu uciekać spod łapy, co wywoła w zwierzaku potrzebę gonienia za nią. Widok jest przezabawny. Zwykła rolka da wiele radości kotu, a właścicielowi pozwoli chwilę odpocząć od zabaw z pupilem.

Oczywiście kot nie zawsze będzie miał ochotę na zabawę – może być zmęczony, zaspany lub po prostu nie mieć humoru. Staraj się więc mu nie narzucać. Jeśli będzie chciał się pobawić, na pewno pierwszy się o tym dowiesz.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.