To jedna z najgłupszych mód ostatnich lat!

Słyszałeś o kocich tipsach? Nie? I niech już tak zostanie! To okropna i skrajnie nieodpowiedzialna moda, która trwa od dobrych kilku lat i jest prawdziwym hitem Internetu. Nie wiadomo, skąd u niektórych właścicieli wzięły się takie pokłady głupoty, ale jedno jest pewne: zakładanie kotu tipsów jest robieniem mu krzywdy!

O co tu właściwie chodzi?!

Kocie tipsy podbijają Internet, szczególnie media społecznościowe, gdzie aż roi się od zdjęć mruczków z kolorowymi, nienaturalnie długimi i zakrzywionymi pazurami. Warto przy tym wiedzieć, że pierwotna rola „tipsów” była dość prozaiczna.

Nakładki na pazury miały chronić meble i inne domowe przedmioty przed zniszczeniem. Dodatkowo weterynarze czasami zalecali je jako substytut leków mających powstrzymywać kota przed drapaniem się aż do krwi.

Ktoś jednak wpadł na pomysł wykorzystania tipsów do „upiększania” kociej fizjonomii i efekt jest tragiczny. Coraz bardziej finezyjne nakładki nie chcą same odpaść po 2-3 tygodniach (tak powinno być w teorii), utrudniają kotom chodzenie, wspinanie się, zaburzają ich naturalny instynkt łowczy. Ponadto tipsy wcale nie powodują, że kot przestaje się drapać. Robi to nadal, ale towarzyszy temu znacznie większy ból.

Nie zakładaj kotu tipsów!

Wiele osób bezmyślnie kupuje tipsy dla swoich pupili nawet wtedy, gdy nie ma to żadnego behawioralnego czy weterynaryjnego uzasadnienia. Chodzi o zwykłe upiększenie kota i pochwalenie się ciekawym zdjęciem na Facebooku czy Instagramie. Takie postępowanie trudno nazwać inaczej niż zwykłą głupotą.

Długie, kolorowe, zakrzywione tipsy nie tylko są dla kota niekomfortowe, ale też mogą sprawiać mu ból, wbijać się w łapy, deformować pazury i uniemożliwiać normalną aktywność. Zwierzę nie rozumie, po co właściwie ma to coś na palcach, odbiera to jako karę, co z kolei fatalnie wpływa na jego psychikę i stosunek do właściciela.

Weterynarze na całym świecie alarmują, że do ich klinik trafia coraz więcej ofiar tipsowej mody. Zdarzają się fatalne przypadki, jak np. koty, u których tipsy doprowadziły do powstania krwawiących ran na łapach. Lekarze mówią wprost: to zwykłe okrucieństwo.

Dlatego zanim wpadniesz na „genialny” pomysł kupienia tipsów dla swojego kota, idź na spacer, przypomnij sobie nasz artykuł i ochłoń.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie