Święta Bożego Narodzenia okiem kociarza

Czy kot wie, że są święta? Raczej nie, choć z pewnością wyczuwa podniosłą atmosferę w domu i docenia fakt, że domownicy mają teraz więcej czasu dla siebie i oczywiście dla niego. Wielu właścicieli chce, aby mruczek także mógł poczuć się wyjątkowo w okresie Bożego Narodzenia. Można mu to zapewnić na kilka sposobów.

Odświętne jedzenie

Jak świętować, to na całego! W okresie Bożego Narodzenia można trochę mniej restrykcyjnie podejść do kociej diety i podać pupilowi więcej smakołyków. Oczywiście w świątecznym menu nie może zabraknąć ryb. Tutaj jednak ważna uwaga! Kotu nigdy nie podajemy ryb smażonych i przyprawionych. W grę wchodzą wyłącznie ryby gotowane, ewentualnie surowe.

W świąteczne dni warto podać mruczkowi także inne smakołyki, np. gotowanego kurczaka. Cały czas pamiętamy jednak, aby w misce kota nie znalazły się produkty z wigilijnego stołu, bo mogą być one szkodliwe dla organizmu zwierzęcia.

Prezenty

Kot jest członkiem rodziny, dlatego i on może znaleźć pod choinką jakiś prezent. Tutaj panuje pełna dowolność. Modne wśród właścicieli są np. świąteczne ubranka dla kotów czy specjalne zabawki. Aby sprawić kotu jeszcze większą frajdę, warto taki podarunek umieścić w pudełku, do którego zwierzak musi dobrać się samodzielnie.

Czy można podzielić się z kotem opłatkiem?

Oczywiście! Jeśli nie podchodzimy do tego zwyczaju bardzo ortodoksyjnie i religijnie, to jak najbardziej można symbolicznie podzielić się z mruczkiem opłatkiem. W wielu kościołach są dostępne specjalne wersje opłatków dla zwierząt – zwykle w różowym kolorze.

Kwestie bezpieczeństwa

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że święta Bożego Narodzenia mogą być dla kota niebezpieczne – i to dosłownie! Listę zagrożeń otwiera gwiazda betlejemska, czyli poinsecja. Ten bardzo piękny i popularny kwiat zdobi świąteczne wnętrza, ale dla kota jest trujący. Lepiej z niego zrezygnować. Podobnie jak z cisu i jemioły – ta ostatnia ewentualnie może zostać przymocowana wysoko pod sufitem, tak aby kot nie miał do niej swobodnego dostępu.

Należy koniecznie pamiętać o zgaszeniu świeczek przed położeniem się spać. Koty bywają aktywne w nocy i pupil może przez przypadek potrącić świecznik, co grozi wybuchem pożaru.

Groźne dla kota, szczególnie młodego, są także przewody od lampek choinkowych. Należy je schować między gałązkami drzewka, a najlepiej w ogóle z nich zrezygnować. Można też popsikać je specjalnym środkiem o gorzkim smaku, który odstraszy ciekawskiego mruczka.

Na koniec wspomnijmy również o wszelkich ozdobach, szczególnie choinkowych, które mogą przyciągać uwagę kota i spowodować, że ten nawet przewróci drzewko, byle tylko się do nich dostać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie