Standardowy problem: gdy kot miauczy pod drzwiami

Miauczenie jest kocim sposobem na komunikowanie się z otoczeniem. Bywa jednak, że właściciele nie mogą znieść tego zawodzenia. Podobnie zresztą sąsiedzi… Kot, który przeraźliwie miauczy pod drzwiami, chce nam zakomunikować swoją potrzebę lub wyrazić w ten sposób jakiś problem natury psychicznej. Czy można go tego oduczyć? Przeczytaj nasz poradnik!

Dlaczego on TO robi?

Uporczywe miauczenie pod drzwiami może być spowodowane wieloma czynnikami. Zdecydowanie najczęściej zachowują się tak koty, które cierpią z powodu lęku separacyjnego. Albo są tak mocno związane z właścicielem, że nie potrafią zaakceptować choćby chwilowego rozstania, albo złe wspomnienia każą im obawiać się, że znów zostaną same.

Miauczenie pod drzwiami może być również formą dopominania się o wypuszczenie z domu. Jest to charakterystyczne dla kotów wychodzących, które nagle – z niezrozumiałej dla siebie przyczyny – nie mogą udać się na spacer po okolicy.

Inną przyczyną może być… zew natury. Straszne miauczenie pod drzwiami jest typowe dla niewykastrowanych kocurów oraz kotek w okresie rui i ma oczywiście związek z nawoływaniem okolicznych partnerów.

Co robić?

Przede wszystkim nie możesz karać kota za to, że miauczy, bo byłoby to dla niego zupełnie niezrozumiałe. To tak, jakby ktoś dał Ci karę za to, że mówisz – kompletnie bez sensu. Powstrzymaj się więc przed odpychaniem kota, krzyczeniem na niego, a tym bardziej nie stosuj przemocy fizycznej. Nie chcesz przecież dopuścić do sytuacji, w której kot będzie się Ciebie panicznie bać.

Najlepszą metodą jest po prostu odwrócenie kociej uwagi od drzwi. Gdy zauważysz, że zaczyna przeraźliwie miauczeć, zaproponuj mu zabawę. Powinna ona trwać tak długo i być na tyle intensywna, aby zwierzak solidnie się zmęczył. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy zwierzak ma tendencję do miauczenia w nocy.

Ciekawym rozwiązaniem może być również zostawianie kota na balkonie – oczywiście dobrze zabezpieczonym przed ryzykiem upadku z wysokości. Ten sposób zadziała w sytuacji, gdy kot przeraźliwie miauczy pod Twoją nieobecność. Zapachy z zewnątrz, różne dźwięki, możliwość obserwowania otoczenia – to powinno pomóc mu się uspokoić.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie