Jak obliczyć wiek kota? To pytanie choć raz zadał sobie chyba każdy właściciel tego czworonoga. Sprawa wbrew pozorom nie jest taka prosta i między bajki należy włożyć powszechnie kojarzoną zasadę, zgodnie z którą 1 rok życia kota odpowiada 7 latom życia człowieka. To tak nie działa. Jeśli chcesz rzetelnie obliczyć wiek swojego pupila, przeczytaj nasz poradnik.
Pierwsze dwa lata
W ciągu pierwszych dwóch lat swojego życia kot „starzeje się” czy raczej dojrzewa najszybciej. Przyjmuje się, że roczny kociak ma 15 lat ludzkich, a dwuletni – już 24 lata ludzkie. Dlatego można spokojnie uznać, że zwierzak, który skończył 1 rok życia nie jest już kocięciem.
Każdy kolejny rok życia kota mnożymy mniej więcej przez 4 lata kalendarzowe. Czyli:
I tak dalej. To jednak nadal jest spore uproszczenie, ponieważ na faktyczny wiek kota wpływ mają także warunki środowiskowe. Generalnie można przyjąć, że zdecydowanie wolniej starzeje się zwierzak, który całe swoje życie spędza w ciepłym domu, gdzie jest otoczony czułą opieką właściciela. Koty dzikie i wychodzące natomiast starzeją się znacznie szybciej.
Jeśli nie znamy wieku kota
Bywa, że właściciel nie wie, ile tak naprawdę lat ma jego pupil. Zdarza się to w sytuacji, gdy np. przygarniemy zwierzaka ze schroniska lub żyjącego wcześniej na wolności. Na szczęście są sposoby, aby choć w przybliżeniu określić wiek kota. Jakie?
Są to oczywiście zasady uniwersalne, obarczone marginesem błędu. Warto jednak pamiętać, że dobrze odżywiony, odpowiednio pielęgnowany kot może przeżyć wiele lat (znacznie więcej niż chociażby pies). Najstarszy potwierdzony osobnik dożył aż 30 lat.