Sprawdź, ile lat ma Twój kot

Jak obliczyć wiek kota? To pytanie choć raz zadał sobie chyba każdy właściciel tego czworonoga. Sprawa wbrew pozorom nie jest taka prosta i między bajki należy włożyć powszechnie kojarzoną zasadę, zgodnie z którą 1 rok życia kota odpowiada 7 latom życia człowieka. To tak nie działa. Jeśli chcesz rzetelnie obliczyć wiek swojego pupila, przeczytaj nasz poradnik.

Pierwsze dwa lata

W ciągu pierwszych dwóch lat swojego życia kot „starzeje się” czy raczej dojrzewa najszybciej. Przyjmuje się, że roczny kociak ma 15 lat ludzkich, a dwuletni – już 24 lata ludzkie. Dlatego można spokojnie uznać, że zwierzak, który skończył 1 rok życia nie jest już kocięciem.

Każdy kolejny rok życia kota mnożymy mniej więcej przez 4 lata kalendarzowe. Czyli:

  • Kot 3-letni będzie miał 28 lat ludzkich
  • Kot 4-letni będzie miał 32 lata ludzkie
  • Kot 5-letni będzie miał 36 lat ludzkich

I tak dalej. To jednak nadal jest spore uproszczenie, ponieważ na faktyczny wiek kota wpływ mają także warunki środowiskowe. Generalnie można przyjąć, że zdecydowanie wolniej starzeje się zwierzak, który całe swoje życie spędza w ciepłym domu, gdzie jest otoczony czułą opieką właściciela. Koty dzikie i wychodzące natomiast starzeją się znacznie szybciej.

Jeśli nie znamy wieku kota

Bywa, że właściciel nie wie, ile tak naprawdę lat ma jego pupil. Zdarza się to w sytuacji, gdy np. przygarniemy zwierzaka ze schroniska lub żyjącego wcześniej na wolności. Na szczęście są sposoby, aby choć w przybliżeniu określić wiek kota. Jakie?

  • Sprawdź kocie zęby – weterynarze są zgodni, że wiek kota najłatwiej jest określić na podstawie stanu jego uzębienia. Jeśli kot ma wszystkie zęby, to na pewno jest już dorosły (ma więcej niż rok). Jeśli zęby są lekko żółtawe, można przyjąć, że zwierzę ma około 2 lata. Drobne oznaki kamienia nazębnego świadczą natomiast, że kot skończył 3 lata, ale ma nie więcej niż 5. Jeśli natomiast kot ma niekompletne uzębienie (spowodowane wypadnięciem, a nie złamaniem zęba), to prawdopodobnie zbliża się już do wieku seniora.
  • Sprawdź kocie oczy – młode osobniki powinny mieć jasne, wyraźne oczy. Zamglenie jest charakterystyczne dla kotów, które skończyły 10. rok życia. Przyjrzyj się też tęczówce – u młodych kotów jest ona gładka, u starszych może być postrzępiona na brzegach.
  • Sprawdź kocie futro – co oczywiste im młodszy kot, tym jego futro będzie bardziej miękkie i puszyste. U starych kotów jest ono znacznie grubsze i twardsze, widać też siwiznę.
  • Sprawdź poziom tkanki tłuszczowej – stare koty z reguły są zdecydowanie grubsze niż młode (o ile nie są chore). Może też pojawiać się u nich obwisłość skóry. W przypadku młodych osobników powinniśmy widzieć wyraźnie zaznaczone mięśnie.

Są to oczywiście zasady uniwersalne, obarczone marginesem błędu. Warto jednak pamiętać, że dobrze odżywiony, odpowiednio pielęgnowany kot może przeżyć wiele lat (znacznie więcej niż chociażby pies). Najstarszy potwierdzony osobnik dożył aż 30 lat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.