Przestrzeń dla kota, czyli porządek musi być!

Koty, w odróżnieniu od chociażby psów, rzadko robią coś przypadkowo. Większość tych zwierząt kieruje się twardymi, życiowymi zasadami. Usunięcie któregokolwiek elementu układanki sprawia, że kot czuje się niepewnie, zaczyna się stresować i po prostu bać. Każdy kot po wprowadzeniu się do nowego domu wyznacza sobie strefy życiowej, a także biegnące między nimi korytarze. Warto o tym wiedzieć i urządzić kocią przestrzeń tak, aby zwierzę czuło się w niej bezpiecznie.

Najważniejsze strefy kociej aktywności

Kot wcale nie potrzebuje ogromnej przestrzeni do życia – to odróżnia go od psa. Są to zwierzęta terytorialne. Po oznaczeniu „własnego” terenu funkcjonują głównie w jego granicach. Dlatego tak ważne jest, aby od razu po wprowadzeniu kota do domu wyznaczyć kilka podstawowych stref jego aktywności.

 

Pierwszą strefę wybiera sobie sam kot – jest to strefa izolacji, w której zwierzę czuje się bezpiecznie. Kot z reguły wybierze miejsce poza zasięgiem domowników. Może to być np. szczyt szafy czy jakiś zakamarek za kanapą. To strefa, w którą człowiek nie powinien ingerować – kot ma tam odpoczywać.

Kolejna jest strefa karmienia. Wyznacza ją oczywiście człowiek, ale ważne jest by pamiętać, że ta strefa nie może przenikać się z żadną inną. Kocią miskę należy ustawić w stałym miejscu i nie zmieniać już jej położenia.

Strefa sanitarna to ta, w której ustawiamy kocią kuwetę. Musi się ona znaleźć w innym pomieszczeniu niż strefa karmienia i strefa izolacji. Ponownie staramy się wybrać miejsce tak, aby już później go nie zmieniać.

Miejsce spotkań z kotem

Strefa zabawy zwykle jest największa, czasami stanowi całe mieszkanie. W tej strefie kot ma najbliższy kontakt z domownikami. Należy ją też odpowiednio urządzić dbając o to, by kot się nie nudził i mógł dać upust swojej energii oraz naturalnym potrzebom.

W strefie zabawy warto umieścić drapak i stopniowo przekonać kot do korzystania z niego – dzięki temu właściciel uratuje meble i dywany. Dobrze będzie też zainwestować w zakup różnych zabawek. Koty są zwierzętami ciekawskimi, dlatego najlepszym wyborem są różne systemy półek, kryjówek, tunelów. Takie zabawki można oczywiście wykonać samodzielnie. Przydatne będą również wszelkie piłeczki, małe myszki, sznurki i wstążki. Ważne, aby kot miał stały dostęp do tych przedmiotów, szczególnie gdy zostaje sam w domu.

Na koniec wspomnimy jeszcze o tzw. korytarzach, czyli ścieżkach prowadzących od jednej strefy do drugiej. Kot wyznacza je sobie samodzielnie i człowiek nie powinien w to ingerować. Warto obserwować przebieg korytarzy, aby przy okazji np. remontu nie zaburzyć gwałtownie ustalonego kociego świata.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie