Na jak długo można zostawić kota samego w domu?

Co zrobimy z kotem? Nie oszukujmy się - zadajemy sobie to pytanie przed każdym planowanym urlopem. Większość z nas traktuje swoich czworonożnych przyjaciół niczym członków rodziny, dlatego myśl o dłuższej rozłące napawa nas strachem. Nierzadko bywa tak, że rezygnujemy z wakacyjnych planów, ponieważ wolimy nie angażować obcych osób w opiekę nad kotem. Nie chcemy też zostawiać zwierzęcia samego, gdyż boimy się o jego bezpieczeństwo. Czy słusznie? Niniejszy artykuł ma za zadanie odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie - czy można zostawić kota samego w domu? A jeżeli tak, to na jak długo?

Kot sam w domu - czy to dobre rozwiązanie?

Czy są jakieś alternatywy dla pozostawienia swojego pupila samego w domu? Oczywiście! Warto jednak przyjrzeć im się bliżej, by osobiście zdecydować o najlepszym rozwiązaniu. Należy podkreślić, że niewłaściwa opieka podczas naszej nieobecności, może skutkować poważnymi konsekwencjami. Nie wszystkie koty przystosują się do nowej, stresującej sytuacji. Osobniki odczuwające gwałtowny stres i poczucie zagrożenia mogą przejawiać skrajne zachowania. Niektóre koty stają się agresywne - niszczą swoje otoczenie, atakują opiekunów, a nawet samookaleczają się. Często dochodzi też do pojawienia się niektórych schorzeń (depresji czy też zapalenia pęcherza moczowego) lub zaostrzenia objawów istniejącej wcześniej choroby.

Często najlepszą opcją wydaje nam się przeniesienie kota na czas wyjazdu do domu znajomej osoby. Nic bardziej mylnego! Należy pamiętać, że koty to zwierzęta niezwykle terytorialne. Stres związany z wyjazdem właściciela zostanie spotęgowany zmianą środowiska, a nierzadko obecnością innych zwierząt. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku hoteli dla zwierząt, które zyskują coraz większą popularność. Niestety, nawet najbardziej wymyślny pokój nie sprawi, że nasz pupil poczuje się w takim miejscu w pełni bezpiecznie. A może zabrać kota ze sobą w podróż? To także nie zawsze dobre rozwiązanie. Jeżeli wyjeżdżamy na wakacje własnym autem, a zwierzę dobrze znosi transport, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać je ze sobą. W przypadku dłuższych tras czy lotów samolotem, warto jednak zaoszczędzić pupilowi niepotrzebnego stresu.

Koty to zwierzęta, które charakteryzują się dużą dozą niezależności i samodzielności. Większość kotów można więc bez obaw zostawić w domu, oczywiście po specjalnych przygotowaniach. Na jak długo? Niestety, nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to przede wszystkim od charakteru danego czworonoga. Kot o osobowości ekstrawertycznej bardzo szybko poczuje się znudzony i opuszczony, co może skutkować nie tylko pogorszeniem nastroju, ale nawet popadnięciem w depresję. Z kolei koci introwertycy, którzy z reguły stronią od nadmiernego towarzystwa, mogą nawet nie zauważyć nieobecności swoich właścicieli. Decyzja o pozostawieniu pupila samego w domu powinna być więc przemyślana i uwzględniać indywidualne potrzeby oraz wymagania kota.

Jak zaspokoić najważniejsze potrzeby kota?

Jedzenie i picie czworonoga stanowi najczęściej poruszaną kwestię, jeżeli chodzi o pozostawienie go samego w domu. Nie ma co ukrywać - boimy się, że koci łasuch zje całą zawartość miski w jeden dzień lub przypadkowo wyleje wodę. Jest to szczególny problem w przypadku, gdy nie mamy znajomego, który uzupełni zwierzęciu miski. To właśnie strach przed głodującym pupilem sprawia, że opcję pozostawienia go samego w domu odrzucamy w przedbiegach. Całkowicie niesłusznie, ponieważ istnieją gadżety, które rozwiązują problem kocich misek podczas naszego wyjazdu.

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak bardzo niebezpieczne jest odwodnienie się czworonoga, zwłaszcza w letnie upały. Kwestię wody idealnie rozwiązuje automatyczne poidło - na przykład takie, które oferuje marka Trixie. Taki gadżet skutecznie zapobiega psuciu się wody, gdyż dozuje chłodzony, bieżący strumień. Dzięki obecności filtra z węgla drzewnego mamy pewność, że woda będzie miała dobrą jakość i smak. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano automatyczne poidło. Najpewniejsze są miski ceramiczne, przy których mamy pewność, że nie będą uwalniały szkodliwych substancji do wody. W dodatku są one łatwiejsze do utrzymania w czystości, gdyż mogą być bez problemu umyte w zmywarce.

Zdecydowanie warto zainteresować się również automatycznymi karmidłami. Są one proste i bezproblemowe w obsłudze, a największe z nich mieszczą do 5 litrów suchej karmy. Umożliwiają one dogodne dozowanie pokarmu, którego porcję można zaprogramować według potrzeb zwierzęcia. Automatyczne karmidła pozwalają także na ustawienie posiłków o stałych porach dnia, co pomaga w zachowaniu ustalonego rytmu dnia naszego kota. Gadżety tego typu całkowicie rozwiązują problemy karmy, dzięki czemu nie musimy zamartwiać się podczas wyjazdu o bezpieczeństwo ukochanego zwierzaka.

Dobre przygotowanie to podstawa!

Koty to ciekawskie zwierzęta, które wymagają odpowiedniej dawki stymulacji. Pozbawione jej, staną się nieszczęśliwe, osowiałe i prawdopodobnie zaczną niszczyć własne otoczenie. Na czas wyjazdu powinniśmy szczególnie zadbać o psychikę czworonożnego przyjaciela i urozmaicić mu czas spędzony w samotności. Dobrze jest zostawić mu kilka bezpiecznych zabawek, takich jak piłeczki, kulki z kocimiętką czy pluszaki. Kot uwielbia również obserwować otoczenie, dlatego warto zapewnić mu dostęp do okna, przez które z pewnością będzie spoglądał przez długi czas.

Zostawiając kota samego w domu, należy bezwzględnie zadbać o jego bezpieczeństwo. Na co dzień nie myślimy o pewnych zagrożeniach, jednak kocia wyobraźnia nie zna granic. Okna uchylne trzeba zabezpieczyć specjalną kratką, ponieważ zwierzę może zaklinować się w wąskiej przestrzeni, co stanowi bezpośrednie zagrożenie jego życia. Należy pamiętać, że znudzony kot może zacząć bawić się najmniej odpowiednimi do tego rzeczami. Niezabezpieczone kable, zwłaszcza te podpięte do prądu, stanowią łakomy kąsek dla naszych pupili, dlatego warto ograniczyć im do nich dostęp. Dobrze jest również usunąć szklane rzeczy ze stołów i blatów, gdyż kot może je pozrzucać i pokaleczyć się rozsypanymi odłamkami szkła.

Jak widać, pozostawienie kota samego w domu nie zawsze musi oznaczać jego smutek i udrękę. W większości przypadków jest to najlepsza opcja, by zminimalizować stres u naszego pupila. Przede wszystkim należy wcześniej odpowiednio przygotować dom, by stanowił interesującą i bezpieczną przestrzeń. Dzięki automatycznym gadżetom, nie musimy już martwić się o puste miski i głodujące zwierzę - my cieszymy się wakacjami, a nasz kot jest spokojny w znanym sobie otoczeniu.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie