Kupić legowisko czy nie kupić? Oto jest pytanie!

Wielu właścicieli kotów zastanawia się, czy ich pupile w ogóle potrzebują swoich legowisk. Odpowiedź na to pytanie jest dość kłopotliwa, ponieważ tak naprawdę wszystko zależy od preferencji konkretnego kota. Jak powszechnie wiadomo nie są to zwierzęta, które lubią się przymilać ludziom i raczej trudno jest je zmusić do robienia czegokolwiek wbrew ich woli. Z drugiej jednak strony legowisko może być bardzo pomocne w kilku typowych sytuacjach. Zastanówmy się więc, czy kot rzeczywiście potrzebuje legowiska.

Niektóre koty nie lubią spać na legowiskach

Wynika to jednak nie z jakiejś wrodzonej kociej niechęci do legowisk, ale raczej z faktu, że kot sam znajduje sobie najlepsze miejsce do spania i później za nic nie chce z niego zrezygnować. Dobrą radą dla właścicieli jest więc poczekanie z zakupem legowiska do momentu, aż kot wskaże jego ulubione miejsce. Wówczas można tam położyć legowisko i sprawdzić, czy zwierzak będzie z niego korzystać.

Jeśli nie zależy Ci jakoś szczególnie na tym, by kot spał na legowisku, spokojnie możesz zrezygnować z tego zakupu. Nie martw się o mruczka – na pewno znajdzie dla siebie jakiś przytulny kąt. Zwykle jest to fotel lub sofa, często także łóżko właściciela. Tutaj ważna rada: jeśli nie chcesz, aby kot spał razem z Tobą, od początku wyznacz mu granicę i nie pozwalaj przekraczać drzwi sypialni.

Natomiast zmuszanie kota do spania na legowisku w miejscu wyznaczonym przez właściciela jest z góry skazane na porażkę. W nocy mruczek i tak będzie robić to, co mu się żywnie podoba, dlatego szkoda Twojego czasu i nerwów. W przypadku psów legowiska sprawdzają się znacznie lepiej, bo te zwierzęta nie mają w zwyczaju wskakiwać na meble czy wdrapywać się na parapety, gdzie z kolei koty często urządzają sobie miejsce do spania.

Mimo wszystko warto mieć w domu legowisko dla kota

Taki przedmiot może się bardzo przydać w kilku sytuacjach. Pierwszą z nich jest okres rekonwalescencji kota. Jeśli zwierzę musi przez kilka dni zostać w lecznicy weterynaryjnej, to znacznie lepiej to zniesie mając kontakt z przedmiotem, który zna, przesiąkniętym zapachem domu.

Legowisko przyda się też w czasie, gdy kot będzie dochodzić do siebie po zabiegu w domu. Wówczas niewskazane jest wykonywanie przez zwierzę gwałtownych ruchów. Kot powinien przebywać w cichym fragmencie mieszkania i tam właśnie przyda mu się legowisko.

Trzecia sytuacja, w której posiadanie kociego legowiska może być bardzo przydatne, to wakacyjny wyjazd. Zabierając ze sobą legowisko można ograniczyć stres przeżywany przez zwierzaka nagle zmuszonego do spania w obcym miejscu. Identycznie będzie wtedy, gdy kot urlop właścicieli ma spędzić w mieszkaniu znajomych czy rodziny. Legowisko będzie stanowić jego bezpieczny azyl.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.