Którego kota z hodowli wybrać?

Mariusz Siwko
27.06.2022

Decydując się na zakup kota z legalnej hodowli trzeba będzie dokonać jeszcze jednego ważnego wyboru: konkretnego osobnika. Jest to szczególnie duże wyzwanie w sytuacji, gdy dostępny jest wciąż cały miot. A zatem którego kota z hodowli wybrać, skoro wszystkie maluchy wyglądają niemal identycznie? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Zdaj się na intuicję

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest to zbyt precyzyjna podpowiedź, natomiast z doświadczenia wiemy, że intuicja działa świetnie w takich sytuacjach. Warto pobyć w hodowli trochę dłużej i poobserwować kotki, a następnie zastanowić się, który z nich szczególnie nam się podoba. Być może z jednym z kotków udało się w tym czasie nawiązać wstępną relację?

Pozwól kotu… wybrać siebie

Choć może się to wydawać śmieszne, to naprawdę dobrym sposobem na wybranie kota z hodowli jest zdanie się na wolę samego kota. Polega to na tym, że po pojawieniu się w hodowli nie faworyzujemy żadnego osobnika, siadamy na kanapie z hodowcą i rozmawiamy, aż w pewnym momencie wzbudzimy zainteresowanie jednego z maluchów – to on!

Porozmawiaj z hodowcą

Hodowca powinien już wstępnie znać charaktery swoich podopiecznych, zwłaszcza będących tuż przed momentem rozstania z matką (kilkanaście tygodni). Doświadczony opiekun z pewnością udzieli Ci konkretnych wskazówek (m.in. w zakresie wyboru płci), a następnie zasugeruje wybór jednego z maluchów na podstawie swoich obserwacji.

Przykładowo: jeśli masz dzieci, to hodowca oceni, który z kotów się do nich garnie, nie jest lękliwy, lubi się bawić z dziećmi, dobrze odnajduje się w grupie. Jeśli natomiast szukasz kota bardziej zdystansowanego do ludzi, to hodowca także wskaże Ci osobnika potencjalnie najlepiej wpisującego się w te oczekiwania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie