Kot załatwia się poza kuwetą? Poznaj możliwe przyczyny

To jeden z najczęstszych problemów, z jakimi muszą się zmierzyć właściciele kotów. Gdy zwierzę uparcie nie chce korzystać z kuwety – co może być tego przyczyną? Jest ich wiele, dlatego nie ma innego sposobu niż eliminowanie kolejnych potencjalnych przeszkód. Podpowiadamy, na czym warto się przede wszystkim skupić.

Choroba

To bardzo częsta przyczyna, dla której kot załatwia się poza kuwetą, w dodatku nieregularnie i rzadko. Koty mają wrażliwy układ moczowy – wystarczy drobna infekcja, aby zwierzę unikało kuwety, która kojarzy mu się z bólem. Inne potencjalne choroby mogące mieć związek z awersją do kuwety, to: cukrzyca, choroby nerek, białaczka, padaczka, zapalenie jelit, zaparcia, zarobaczenie, FIV i FIP, urazy kręgosłupa.

Warto wiedzieć

Kotki w okresie rui także mogą unikać korzystania z kuwety.

Aby potwierdzić lub wykluczyć przyczynę chorobową należy jak najszybciej zgłosić się z kotem do weterynarza.

Czynniki behawioralne

Jeśli kot jest w pełni zdrowy, a mimo to nadal unika korzystania z kuwety, należy poszukać przyczyn w jego psychice. Pierwszym krokiem jest obserwowanie kociego zachowania. Sprawdzamy, czy pupil załatwia się gdziekolwiek, czy może wypatrzył sobie jedno konkretne miejsce poza kuwetą. Wówczas zakrywamy je folią lub ustawiamy tam jakąś „przeszkadzajkę”. Powinno pomóc.

Dobrym pomysłem będzie też ustawienie kuwety w tym miejscu, w którym najczęściej załatwia się kot. Jeśli docelowo nie chcemy, aby ona tam stała, należy codziennie przesuwać kuwetę o kilka centymetrów w stronę właściwego pomieszczenia.

Warto zrobić rachunek sumienia i przypomnieć sobie wszelkie sytuacje, które mogły zniechęcić kota do korzystania z kuwety. To może być nawet drobiazg. Zdarza się, że właściciel przez przypadek potrącił kota, a ten z całym impetem wpadł do kuwety – zwierzę doskonale to zapamięta i będzie kojarzyć kuwetę z czymś nieprzyjemnym.

Kwestie higieniczne

Na koniec warto wspomnieć o częstych błędach popełnianych przez samych właścicieli. Koty mogą unikać kuwety, która jest wypełniona złym żwirkiem. Słabe produkty wydzielają nieprzyjemny zapach i drażnią kocie łapki – nie ma się więc czemu dziwić, że zwierzę nie chce z takiej kuwety korzystać. Pomoże zmiana żwirku na taki lepszej jakości.

Koniecznie trzeba też pamiętać o tym, że koty są zwierzętami bardzo czystymi. Jeśli właściciel zbyt rzadko opróżnia kuwetę, to kot z pewnością nie będzie chciał z niej korzystać. Kuweta musi również być ustawiona w odpowiednim miejscu – z dala od miski i legowiska.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie