Kot wypuszczany na dwór a jego bezpieczeństwo. Jak mu je zapewnić? 10 porad

W jednym z artykułów zastanawialiśmy się, czy lepszym pomysłem jest zapewnienie kotu możliwości wychodzenia na dwór, czy też stałe trzymanie go wyłącznie w domu. Podaliśmy sporo argumentów, ale zawsze w grę wchodzi też coś niemierzalnego, czyli indywidualny koci charakter. Jeśli naszego pupila dosłownie nosi, to warto jednak pozwolić mu na swobodne przechadzki po okolicy. Wcześniej jednak należy koniecznie zadbać o jego bezpieczeństwo. Jak? Mamy dla Was 10 praktycznych porad.

  1. Wysterylizuj/wykastruj go – to absolutna podstawa w przypadku kotów, które mają być wypuszczane na dwór, ale nie tylko. Kastrację czy sterylizację poleca się właścicielom wszystkich zwierzaków, które nie są przeznaczone do rozrodu w hodowli. W ten sposób ograniczamy ryzyko wystąpienia groźnych chorób u kotek i minimalizujemy nawyk znaczenia terenu przez kocury.
  2. Pomyśl o czipowaniu – czip wszczepiony pod kocią skórę gwarantuje szybkie odnalezienie zwierzaka w przypadku jego zaginięcia.
  3. Przeprowadzaj szczepienia – najważniejsze są szczepienia przeciwko kociej białaczce i wściekliźnie. Należy też pamiętać o regularnym odrobaczaniu zwierzaka. Oczywiście dotyczy to także kotów, które większość czasu spędzają w czterech ścianach.
  4. Wpisz kota do bazy zwierząt – podając w specjalnej bazie (najlepiej Safe-Animal) numer czipa swojego kota masz pewność, że jeśli zostanie on znaleziony i odwieziony do schroniska, to jego pracownicy się z Tobą skontaktują.
  5. Chroń przed pasożytami – kota wychodzącego na dwór trzeba zabezpieczyć przed ryzykiem złapania kleszcza. Dobrze sprawdzają się specjalne krople aplikowane na sierść lub obroże. Mimo to po każdym spacerze dokładnie obejrzyj sierść, aby mieć pewność, że nic się w niej nie zagnieździło i nie zagraża kotu.
  6. Kup kotu obrożę – to będzie znak dla innych, że kot ma właściciela i nie trzeba mu pomóc, dokarmiać czy zabierać do domu. Najlepiej sprawdzają się obroże samorozpinające w przypadku zahaczenia np. o gałąź.
  7. Nie wysypuj trutek na szczury czy inne gryzonie  – poproś też o to swoich sąsiadów. Jeśli kot zje otrutego szczura, to zginie w wielkich męczarniach.
  8. Jeśli masz ogród, zadbaj o bezpieczeństwo kota – koty wypuszczane do przydomowego ogródka są tam raczej bezpieczne, o ile nie znajdą się w nim trujące dla zwierzaka rośliny. Są to wszystkie kwiaty cebulowe i liliowate.
  9. Zawsze dbaj o to, aby kot na noc wrócił do domu – jeśli jest inaczej, a zbliża się wieczór, należy rozpocząć poszukiwania. Kot, który zostaje na noc poza domem jest bardzo narażony na to, że się zgubi lub zostanie zaatakowany przez inne zwierzęta. Jeśli stwierdzisz na jego ciele obecność ran, natychmiast zgłoś się do weterynarza.
  10. Nie wypuszczaj kota w pobliżu ruchliwej drogi – osoby mieszkające w centrach miast i przy ruchliwych szosach powinny zrezygnować z wypuszczania kota z domu. To dla zwierzaka zbyt duże ryzyko. W takiej sytuacji trzeba pomyśleć o wyprowadzaniu kota na smyczy.

Pamiętajcie, że bezpieczeństwo i szczęśliwy los kota zależy przede wszystkim od Was i to Wy musicie zrobić wszystko, aby z jednej strony zapewnić zwierzakowi ruch, a z drugiej nie narażać go na groźne sytuacje. Stosujcie się do tych rad – są naprawdę bardzo proste do wprowadzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie