Kot na smyczy? Czy to dobry pomysł?

Wielu właścicieli zdaje sobie sprawę, jak ważne dla prawidłowego rozwoju kota jest umożliwienie mu poznawania świata zewnętrznego. Koty wychodzące są jednak narażone na mnóstwo niebezpieczeństw i nic dziwnego, że troskliwi opiekunowie wolą z takiego rozwiązania zrezygnować. Sposobem na połączenie interesu kota i właściciela jest wyprowadzanie zwierzaka na dwór na smyczy. To wciąż rzadko spotykane rozwiązanie, które ma jednak sporo plusów.

Dlaczego warto wyprowadzać kota na smyczy?

Wyprowadzanie kota na smyczy, choć dla wielu osób wygląda groteskowo, wcale nie jest złym pomysłem. Jakie są argumenty za?

  • Kot może poznać świat zewnętrzny i różne nowe dla siebie bodźce
  • Zwierzę jest pod kontrolą właściciela, nie jest więc narażone na różne zagrożenia
  • Kot ma zapewniony niezbędny ruch
  • Rusza się też właściciel

Takie spacery są szczególnie wskazane w przypadku kotów mieszkających w dużych miastach, w których czyha na nie mnóstwo niebezpieczeństw. W praktyce zwierzę żyjące w mieszkaniu np. w Warszawie nigdy nie jest wypuszczane na dwór, co w oczywisty sposób mu nie służy. Smycz pomaga rozwiązać ten dylemat.

Jak się za to zabrać?

Chodzenie na smyczy nie jest dla kotów czymś naturalnym, dlatego zwierzaka trzeba do tego odpowiednio przygotować. Najlepsze będą szelki, które nie sprawiają kotu bólu, są dla niego komfortowe, a właścicielowi zapewniają sporą kontrolę nad poczynaniami pupila.

Przed spacerem trzeba zapoznać kota z jego nowymi akcesoriami. Najlepiej założyć mu szelki przed posiłkiem lub zabawą, a następnie natychmiast podać karmę/pobawić się z nim. Dzięki temu kot będzie kojarzyć szelki z czymś przyjemnym i szybciej je zaakceptuje.

Chodzenie na smyczy warto poćwiczyć w domu. Gdy kot przestanie już zwracać uwagę na szelki i smycz, można spokojnie udać się na pierwszy spacer. Będzie to dla zwierzaka ogromne przeżycie (szczególnie jeśli jeszcze nigdy nie wychodził z domu), dlatego trzeba być przygotowanym na różne niespodziewane reakcje. Z czasem jednak kot oswoi się z nową sytuacją.

Rada

Z kotem najlepiej spacerować po spokojnej okolicy, gdzie nie chodzą właściciele psów.

Kot na smyczy powoli przestaje dziwić. To naprawdę dobry sposób na to, aby zapewnić pupilowi ruch i odpowiednią porcję bodźców, co jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania jego psychiki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.