Kiedy warto skorzystać z pomocy kociego behawiorysty?

Część właścicieli podchodzi do tego tematu z lekką ironią. Są jednak i tacy, którzy bardzo chwalą sobie pomoc ze strony specjalistów. Koci behawioryści nie narzekają na brak pracy. Opiekunowie chcą jak najlepiej zrozumieć swoich podopiecznych i nie szczędzą na to pieniędzy. Kiedy warto skorzystać z pomocy kociego behawiorysty? Podpowiadamy.

Agresja, złe zachowanie, dominujący charakter

Większość właścicieli rozważa skorzystanie z pomocy kociego behawiorysty w momencie, gdy przestaje sobie radzić z agresywnym zachowaniem kota. Jeśli zabawa zawsze kończy się bolesnymi ranami, a zwierzę w żaden sposób nie reaguje na wyznaczane mu granice, konieczna może się okazać interwencja specjalisty od kociego zachowania.

Drugą sytuacją jest brak pomysłów na nauczenie kota szeroko pojętej kultury. Jeśli pupil uporczywie załatwia się poza kuwetą, drapie meble, znaczy teren, nie daje się dotknąć, to także jest odpowiedni moment, by pomyśleć o poszukaniu pomocy.

Koci behawiorysta przyda się również w sytuacji, gdy kot ma bardzo dominujący charakter, a właściciel nie potrafi go przytępić. Wówczas konieczne będzie dotarcie do źródła takiego zachowania, a świeże spojrzenie z boku może być na to najlepszym sposobem. Właściciele często nie dostrzegają swoich błędów.

Na czym to polega?

Kocie behawiorysta swoją pracę zawsze zaczyna od zebrania szczegółowych informacji na temat kota i domowników. Następnie obserwuje zachowanie zwierzęcia w naturalnym dla niego środowisku. Wyciąga wnioski, opracowuje plan działania i stopniowo przekazuje właścicielom wiedzę na temat tego, w jaki sposób należy postępować z konkretnym osobnikiem.

Ile to kosztuje?

Stawki są bardzo różne i zależą od renomy behawiorysty oraz regionu, w którym oferuje on swoje usługi (niektórzy są na tyle mobilni, że dojeżdżają w dowolny zakątek kraju). Cena jest liczona za godzinę konsultacji. W Warszawie trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu nawet 100 złotych, przy czym większość behawiorystów zastrzega, że minimalny czas pierwszej konsultacji wynosi 2-3 godziny.

W mniejszych miejscowościach bywa taniej, ale niestety w ślad za bardzo niską ceną idzie także spadek jakości konsultacji. Niektórzy koci behawioryści są nimi tylko z nazwy, a swoją wiedzę opierają wyłącznie na tym, co przeczytali w Internecie. Efekt ich pracy będzie mizerny.

Skorzystanie z pomocy profesjonalnego kociego behawiorysty nie jest więc tanie, ale w niektórych sytuacjach jest to ostatnia deska ratunku dla zdesperowanych właścicieli, którzy w żaden sposób nie mogą sobie poradzić z okiełznaniem pupila.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie