Każdy kociak potrzebuje drapak

Opiekunowie kotów często zastanawiają się czy drapak jest dla nich niezbędnym akcesorium. Drapak dla kota miejsce w naszym mieszkaniu, a w dodatku często wiąże się z większym wydatkiem. Odpowiedź na pytanie czy każdy kociak potrzebuje drapaka jest prosta i mogła by się zawrzeć w dwóch słowach. Absolutnie tak! Dlaczego tak jest i czemu nasz kot drapie? Zapraszamy do dalszej lektury.

Dlaczego koty drapią?

Nie ma chyba właściciela kota, który nie spotkałby się z problemem drapania. Podrapane i zniszczone meble to normalny widok w domu, w którym mieszka kot. Pytanie czy taki obraz musi kojarzyć się z obecnością kota? Drapanie to dla kota naturalny instynkt, którego nie da się go pozbawić ani oduczyć, ale można przekierować jego uwagę.

Kot drapie głównie z dwóch powodów. Jako pierwszy można podać koci manicure. Drapanie dla kota jest formą pielęgnacji pazurów. Potoczenie mówi się, że w ten sposób ostrzy pazury. Dokładniej ujmując drapanie pozwala kotu na oczyszczenie pazurów z martwych warstw płytki. Dzięki temu mruczek ma zdrowe, zadbane pazury.

Z punktu widzenia natury ważniejszym powodem drapania przez naszego kociaka jest znaczenie terenu. Poprzez drapanie mebli kot nie tylko dba o pazury, ale przede wszystkim pozostawia swój zapach. Dzieje się tak dzięki gruczołom zapachowym umiejscowionych w poduszkach kocich łapek. Uwalniają one podczas drapania specjalne feromony odpowiedzialne właśnie za pozostawienie zapachu i zaznaczenie terenu. Należy podkreślić, że koty to zwierzęta terytorialne, a powyższe zachowanie pozwala właśnie na oznaczenie swojego terytorium.

Ulubione miejsce do drapania to…

…to powierzchnie pionowe. Każdy kto obserwował kiedyś kota przy drapaniu potwierdzi, że w trakcie tej czynności kociaki uwielbiają się wyciągać i bardzo często wysoko sięgać. Pozwala to również na codzienną gimnastykę i przeciąganie się. Ponadto ulubieńcami kociaka stają się też również bardzo często meble. Kanapa, fotel czy dywan to one najczęściej padają ofiarami kociej zbrodni. Są atrakcyjne, ponieważ są duże, stabilne, a w dodatku warto je oznaczyć, w końcu jeżeli pojawi się jakiś konkurent będzie widział kogo to terytorium. W tej sytuacji z pomocą jako przekierowanie uwagi mruczka, może przyjść drapak dla kota. W tym miejscu warto nadmienić, że im wcześniej zaproponujemy drapak kotu tym chętniej i szybciej może się do niego przekonać. Warto zatem pomyśleć o drapaku na samym początku, kiedy mamy w domu kociaka. Im starszy będzie kot tym trudniej będzie przekonać go do korzystania z drapaka. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w preparaty odstraszające koty. Można nimi spryskać powierzchnie (meble), które nie chcemy, aby kot drapał. Taki zabieg w połączniu z daniem możliwości zaspokojenia instynktu drapania w postaci zapewnienia drapaka powinien dać zamierzony efekt.

Na co zwrócić uwagę wybierając drapak dla kota?

Dokonując wyboru drapaka dla Twojego mruczka warto zwrócić uwagę jakie powierzchnie lubi drapać. Pamiętaj, że powinien być on dla kota tak atrakcyjny jak miejsca, które drapie. Dlatego też dobrze, żeby był wysoki. Drapak to rzecz, którą możemy kupić na zapas. To, że Twój kociak jest jeszcze mały i nie wyciąga się zbyt wysoko zmieni się wraz z jego wzrostem. Uwzględnij również rasę kota. Jeżeli posiadasz mruczka dużej rasy warto pomyśleć o wyższym drapaku. Koty uwielbiają drapać stojąc na łapkach, dlatego im wyżej tym lepiej. Wysokość drapaka determinuje to, że jest on pionowy. To właśnie te powierzchnie koty lubią najbardziej. Oczywiście istnieją również drapaki poziome, ale są one mniej lubiane przez większość kociej społeczności, dlatego warto dobrze rozważyć położenie (pion czy poziom) drapaka przed jego zakupem.

Istotne jest również, aby drapak był stabilny. Będzie dłużej służył kotu, a w dodatku unikniemy jego ciągłego przewracania się. Jeżeli posiadasz więcej niż jednego kota, zwróć uwagę na ten aspekt w szczególności. Pamiętaj o tym, że dodatkowy kot to dodatkowe obciążenie. Drapaki dla większej ilości mruczków powinny być bardziej rozbudowane tak aby każdy znalazł dla siebie miejsce do zabawy, drapania i na chwilę odpoczynku.

Nie bez znaczenie pozostaje też umiejscowienie drapaka. Dobrze, jeżeli znajdziesz dla niego miejsce w pobliżu ulubionego dotychczas miejsca drapania. Jeżeli jest to niemożliwe pokaż kotu, gdzie znajduje się nowy drapak. Niech ma możliwość zapoznania się z nim. Warto pamiętać, że drapak dla kota to też miejsce zabaw, dlatego wybierając należy zwrócić szczególną uwagę czy jest wyposażony w wiszące piłki, myszki i inne gadżety. Idealnie, jeżeli posiada budkę lub legowisko albo oba, sprawdzić się wówczas może jako miejsce do spania i odpoczynku. Mile widziane przez koty są również półki umiejscowione na różnych wysokościach dające możliwość skakania i zmiany pozycji drapania.

Na sam koniec warto zwrócić uwagę na aspekt wizualny. Najpewniej drapak w Twoim domu będzie znajdował się na widoku. Szeroki wybór drapaków pozwala na dobranie czegoś co nie tylko będzie odpowiadało Twojemu kotu, ale również pasowało do Twojego wnętrza. Wybierając więc idealny drapak dla Twojego mruczka zastanów się, gdzie będzie stał i jak może wpasować się w Twoje otoczenie.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie