Jak znaleźć dom dla kociąt?

W takiej sytuacji może się znaleźć każdy właściciel niewysterylizowanej kotki, szczególnie wychodzącej. Gdy pewnego dnia okaże się, że pupilka jest w ciąży, pojawi się problem. W miocie może znaleźć się nawet 5-6 kociąt. Jeśli właściciel nie ma warunków, aby zająć się całą gromadką, musi poszukać dla maluchów nowego domu. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Niezawodne ogłoszenia

W XXI wieku naturalnym miejscem poszukiwania domu dla kociąt jest oczywiście Internet. Można dać ogłoszenie na Allegro lub OLX (ten drugi portal umożliwia bezpłatne dodanie ogłoszenia).

Pamiętaj!

W opisie koniecznie musisz zawrzeć informację, że koty nie są rasowe, nie mają dokumentów, a Ty nie prowadzisz hodowli. W przeciwnym razie możesz wprowadzić kogoś w błąd.

Dobrą praktyką jest oddawanie kociąt za darmo – szczególnie nierasowych. Właścicielowi bardziej powinno zależeć na tym, by maluchy znalazły dobry dom niż na zarobku.

Ogłoszenia lokalne

To wciąż bardzo skuteczny sposób na szukanie nowego domu dla kociąt. Wystarczy przejść się po osiedlu i rozwiesić plakaty z informacją o maluchach do wzięcia. Konieczne jest kolorowe zdjęcie i przynajmniej kilka podstawowych informacji o kotach (wiek, pochodzenie, od kiedy można je  przygarnąć).

Bardzo dobrym pomysłem będzie odwiedzenie dużej galerii handlowej lub dyskontu – często można tam znaleźć tablice ogłoszeniowe, które ludzie czytają podczas robienia zakupów. Atutem szukania domu dla kociąt na wąskim obszarze jest to, że zwierzęta nie będą narażone na stres związany z daleką podróżą.

Poczta pantoflowa

Popularne rozpuszczanie wici może okazać się strzałem w dziesiątkę! Kto wie – być może w okolicy są ludzie, którzy od dawna myślą o przygarnięciu kota i rozpytywali już nawet swoich znajomych o to, czy nie znają jakiegoś hodowcy. Dobrym pomysłem będzie poproszenie o pomoc... fryzjerkę. W zakładach fryzjerskich dużo się rozmawia, co może spowodować, że informacja trafi do odpowiednich uszu.

Odwiedź także pobliskie lecznice weterynaryjne, przedszkola, sklep spożywczy i poproś o to, aby właściciele/zarządcy wspominali o tym, że masz do oddania urocze kociaki. Prawdopodobnie dość szybko ktoś się do Ciebie odezwie.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o bardzo ważnej kwestii. Koty nie powinny być oddawane wcześniej niż przed ukończeniem 12-14 tygodnia życia. Ten czas jest im niezbędny do nawiązania więzi z matką i rodzeństwem, nabycia podstawowych umiejętności i zwyczajnej socjalizacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie