Jak zabezpieczyć kanapę przed drapaniem przez kota?

Świeżo upieczeni właściciele kotów często już po kilku dniach z przerażeniem odkrywają, że mruczek ma sobie za nic ich majątek i bez skrupułów go niszczy. Standardem są podrapane meble oraz oczywiście kanapa. Tę ostatnią można spróbować zabezpieczyć przed kocim wandalizmem. Kilka sposobów znajdziesz w naszym poradniku.

Narzuta

Zacznijmy od najprostszego, stosunkowo taniego i estetycznego sposobu. Przykrycie kanapy ładną narzutą może uchronić tapicerkę przed kocimi pazurami, oczywiście tylko pod warunkiem, że mruczek nie nauczy się jej podwijać.

Specjalne nakładki

W Internecie można znaleźć specjalne nakładki na tapicerowane meble stworzone z myślą o właścicielach kotów, którzy chcą zabezpieczyć swoje cenne kanapy. Takie nakładki mogą mieć postać transparentnej folii, którą przykleja się np. do drewnianych dekorów. 

Środki chemiczne

W każdym sklepie zoologicznym kupisz specjalne preparaty chemiczne, które wydzielają nieprzyjemny dla kotów zapach i zniechęcają je do przebywania na danym obszarze. Wystarczy spryskać część kanapy, aby rozwiązać problem drapania nawet na kilka tygodni.

Na koniec przypominamy, że należy zapewnić kotu alternatywę. Tutaj najlepiej sprawdzi się pełnoprawny drapak, choć śmiało można też przynieść do domu np. kawałek ściętego drzewa czy grubsze gałęzie i samodzielnie przygotować kocią zabawkę, która jednocześnie będzie pełnić funkcję drapaka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie