Jak uszczęśliwić kota? Oto 4 super sposoby dla opiekuna

Zwierzak w domu to przede wszystkim duża odpowiedzialność. Przyszły właściciel, decydując się na przygarnięcie pupila, musi wiedzieć, w jaki sposób może zapewnić kotu szczęśliwe życie.

Skąd mamy wiedzieć, że nasz kot jest szczęśliwy?

Istnieje kilka sposobów, aby to sprawdzić. Szczęście zwierzaka możemy poznać po tym, że z własnej woli chce spędzać z nami czas. Jak wszyscy doskonale wiedzą, koty chodzą własnymi drogami. Jeśli więc widzimy, że nasz kot stara się o to, by spędzić z nami wolne chwile, z pewnością jest to sposób na okazanie szczęścia i głębokiej więzi. Dobre samopoczucie kota możemy rozpoznać po tym, że często mruczy. Jest to kolejna oznaka wynikająca z jego zadowolenia, podobnie jak ogon uniesiony do góry czy duży apetyt. Znając już kilka sposobów na okazanie szczęścia przez kota, warto poznać metody, które pomogą nam jako właścicielom osiągnąć ten cel.

Poświęćmy kotu swój wolny czas

Czas spędzony wspólnie to najlepszy sposób na zbudowanie trwałej relacji z naszym kotem. Pamiętajmy o tym, że każdy zwierzak jest inny, więc do każdego musimy podejść indywidualnie. Inaczej sprawa wygląda z małym kotkiem, który z reguły potrzebować będzie więcej czasu i więcej zabawy, a inaczej z kotem dorosłym. Jednak jeden i drugi wymagał będzie poświęcenia mu wolnego czasu i sporej ilości uwagi. Koty z natury są zwierzętami, które lubią aktywność fizyczną. Jeśli nasz kot większość czasu spędza w domu, zadbajmy o to, aby nie zabrakło mu ruchu. Wolny czas poświęćmy więc na zabawę z naszym kotem. W ten sposób pogłębimy łączącą nas relację oraz zapewnimy zarówno jemu, jak i sobie dobre samopoczucie.

Zrób raj na balkonie

Koty są zwierzętami, które uwielbiają godzinami wygrzewać się w promieniach słonecznych. Jeśli mieszkamy w bloku lub kamienicy, przez co nasz kot nie ma dostępu do podwórka, balkon będzie dla niego idealnym rozwiązaniem. Przed wypuszczeniem kota na balkon, musimy zadbać o kilka rzeczy, które zagwarantują mu bezpieczeństwo, tak aby bez obaw mógł cieszyć się z chwil tam spędzonych. Po pierwsze powinniśmy zadbać o to, żeby kot nie miał możliwości wyjścia na balustradę. Zwierzęta te lubią się wspinać, co często może zakończyć się upadkiem i zrobieniem sobie krzywdy. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, zainwestujmy w siatkę ochronną, zamontujmy ją na naszym balkonie i bez obaw pozwalajmy kotu spędzać na nim czas. Dla zwiększenia szczęścia kota balkon możemy wyposażyć w kilka dodatkowych elementów, które z pewnością się mu spodobają. Mowa tutaj o wygodnym miejscu do spania, drapaku, zabawkach oraz daszku, który w razie potrzeby zapewni kotu schronienie przed nadmiarem słońca.

Prawidłowe kąpanie

Koty to zwierzęta, które z natury lubią być czyste i poświęcają wiele czasu na dokładnie mycie swojej sierści. Jednak niektórych zabrudzeń kot nie jest w stanie usunąć sam – potrzebna jest wtedy pomoc właściciela. Koty zazwyczaj nie przepadają za wodą, przez co kąpiel może sprawić wiele problemów. Istnieją jednak sposoby, które znacznie ułatwią to zadanie, uczynią je przyjemniejszym, a w ostateczności mogą przekształcić kąpiel w ciekawą zabawę. Więcej o sposobach kąpieli można znaleźć na https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/aktualne-informacje/kiedy_dlaczego_i_w_jaki_sposob_mozna_kapac_kota.

Zadbajmy o odpowiednie żywienie kota

Podstawą szczęścia każdego kota jest odpowiednie żywienie. Zdrowe posiłki zapewnią naszemu kotu dostęp do niezbędnych witamin i składników odżywczych. Pamiętajmy o tym, aby wybrać naszemu zwierzakowi odpowiednią karmę. Zwróćmy przy tym uwagę na wiek naszego kota, masę, ewentualne zabiegi czy problemy zdrowotne. Przy wyborze karmy sprawdźmy jej skład i zdecydujmy się na taką, która odpowie na jego indywidualne potrzeby.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie