Jak się bawić z kotem? 5 najważniejszych zasad

Teoretycznie – nic trudnego. Praktyka pokazuje jednak, że wielu właścicieli nie wie, jak bawić się z kotem, aby zabawa była dla pupila wartościowa. Koci behawioryści podkreślają, że agresywne zachowanie kotów zwykle ma swoje źródło w tym, że zwierzę nie jest wybawione. A właśnie podczas zabawy stymulowany jest koci instynkt łowiecki. Przygotowaliśmy zestaw 5 zasad efektywnej zabawy z kotem.

  1. Długo! - podstawowym błędem popełnianym przez wielu właścicieli jest niepoświęcanie odpowiedniej ilości czasu na zabawy z pupilem. Koci behawioryści zalecają, aby była to minimum godzina dziennie. Czyli – 60 minut poświęcone wyłącznie kotu. W przeciwnym razie zwierzę zacznie się nudzić, a znudzony kot, to nieszczęśliwy (i czasami agresywny) kot.
  2. Intensywnie! - zabawa z kotem nie może polegać na tym, że właściciel czyta gazetę i od niechcenia rzuca pupilowi myszkę czy piłkę. Musi mu poświęcić całą swoją uwagę. Właściciel powinien aktywnie uczestniczyć w zabawie, aby móc obserwować, jak zwierzę reaguje na różne bodźce.
  3. Przy pomocy dobrze dopasowanej zabawki! - koty są różne, dlatego nie należy z góry zakładać, że pupilowi na pewno przypadnie do gustu gumowa myszka lub wędka. Być może zwierzak bardziej zainteresuje się zwykłym kawałkiem papieru czy wstążki. Właściciel musi obserwować pupila i nie zmuszać go do zabawy czymś, co nie budzi jego zainteresowania. Nie trzeba od razu napadać na sklep zoologiczny. Wiele świetnych zabawek można przygotować samodzielnie.
  4. O właściwej porze! – z kotem należy się bawić albo wcześnie rano, albo późnym wieczorem. Dlaczego? Ponieważ są to naturalne pory łowieckie. Pamiętajmy, że zabawa tak naprawdę nie ma rozbawić kota, ale zaspokoić jego instynkt i dać mu bodźce, dzięki którym zwierzę nie zapomni, że jest kotem. Szczególnie wskazana jest zabawa wieczorna, która ułatwi zwierzęciu zaśnięcie.
  5. Z efektem końcowym! - wielu właścicieli nie wie, że każda zabawa z kotem powinna się kończyć wręczeniem pupilowi jakiegoś smakołyka. Jest to właśnie zwieńczenie „łowów”, dzięki czemu zwierzak widzi sens w zabawie i chętniej będzie podejmować aktywność.

Pamiętaj o tych zasadach i wprowadź je od zaraz. Przekonasz się, że Twój kot będzie zadowolony i skończy z agresywnym zachowaniem w stosunku do domowników.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.