Jak pomóc kotu przetrwać sylwestra? 7 rad dla zaniepokojonych właścicieli

Mateusz Nowak
15.10.2015

Kot nie jest tu żadnym wyjątkiem – jak praktycznie każde zwierzę boi się wybuchów, błysków i ogólnego hałasu. Sylwester jest zatem dla niego absolutnie najgorszym dniem i nocą w roku. Właściciele mają z tym spory kłopot, bo przecież chcą się dobrze bawić, może gdzieś wyjść, ale nie mogą zostawić pupila tak po prostu samego sobie. Dlatego przygotowaliśmy dla Was ten poradnik. Podpowiadamy Wam 7 bardzo skutecznych rozwiązań, które pomogą kotu przetrwać sylwestra.

  1. Jeśli masz kota, który panicznie boi się wystrzałów, nie zostawiaj go samego w domu – niestety, posiadanie zwierzęcia zobowiązuje i ogranicza swobodę, dlatego jeśli nie mamy z kim zostawić naszego pupila, musimy zostać z nim w domu. Zwierzak w tych trudnych dla siebie chwilach potrzebuje ludzkiego wsparcia, uspokajania, bliskości.
  2. Pozwól kotu znaleźć sobie kryjówkę – koty to bardzo inteligentne zwierzęta i w chwili zagrożenia (tak odbierają sylwestrowe wystrzały) na pewno będą dla siebie szukać schronienia. Nie przeszkadzajmy im w tym, a najlepiej pomóżmy, np. otwierając drzwi do łazienki. Jeśli kot uzna, że najbezpieczniej będzie mu za wersalką, pozwól mu tam zostać.
  3. Dokładnie sprawdź, czy okna i drzwi są pozamykane – szczególnie dotyczy to sytuacji, w której organizujemy w domu sylwestrową imprezę. Nasi goście mogą przecież nieumyślnie wypuścić kota na dwór, co będzie dla niego śmiertelnie niebezpieczne. Uważajcie podczas wychodzenia na balkon w celu podziwiania fajerwerków – jedna osoba powinna dopilnować, aby kot pozostał zamknięty w osobnym pomieszczeniu.
  4. Zminimalizuj hałas – oczywiście całkowicie nie da się go wyeliminować, ale zawsze warto w pomieszczeniu, w którym podczas sylwestrowej nocy będzie przebywać kot, zasłonić okna grubymi kotarami lub kocami. Niektóre koty lubią dźwięki płynące z radia lub telewizora – wówczas warto zostawić te urządzenia włączone, aby zwierzak czuł się bezpieczniej.
  5. Pomyśl o środkach uspokajających – ale nigdy nie podawaj ich według własnego uznania! Niedopuszczalne jest też podawanie kotu ludzkich leków. Przed sylwestrem po prostu pójdź z kotem do weterynarza. Lekarz zważy zwierzaka i pod tym kątem dobierze mu odpowiedni, przeznaczony dla kota, środek. To bardzo skuteczna metoda, którą można polecić właścicielom wyjątkowo wrażliwych kotów.
  6. Kot nie świętuje Nowego Roku – wielu właścicieli, bardzo przywiązanych do swoich pupili, po prostu o tym zapomina i próbuje na siłę uszczęśliwić zwierzaka np. podając mu słodycze czy wyjątkowo apetyczne mięsa. Powinniśmy postępować wprost odwrotnie – w noc sylwestrową lepiej kota wcale nie karmić, aby nie miał problemów z wymiotami pod wpływem stresu. Takie „świąteczne” jedzenie może mu też po prostu zaszkodzić. Szczytem nieodpowiedzialności jest także podawanie kotu... szampana, a takie sytuacje również się zdarzają.

Wszystkie te zasady są bardzo uniwersalne i można je zastosować w odniesieniu do praktycznie każdego zwierzęcia domowego. Koty, z uwagi na swoją wrażliwość, wymagają jednak od nas szczególnej uwagi i troski. Przetrwanie tej głośnej nocy jest dla nich nie lada wyzwaniem. Musimy więc choć spróbować im w tym pomóc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie