Jak pies z kotem. Co zrobić, aby oba zwierzaki się „dogadały”? 6 wskazówek

Powszechnie uważa się, że pies i kot nigdy nie będą przyjaciółmi. To oczywiście nieprawda, na co mamy mnóstwo przykładów. Faktem jest jednak, że powiedzenie „żyć jak pies z kotem” nie wzięło się z powietrza i bardzo częste są sytuacje, w których przedstawiciele obu gatunków nie pałają do siebie nadmiernym uczuciem. Jeśli mamy już w domu psa i teraz chcemy sprawić sobie jeszcze kota, musimy być bardzo ostrożni. Przygotowaliśmy dla Was 6 praktycznych wskazówek, które pomogą Wam się z tą sytuacją uporać.

  1. Dobierz kota do charakteru psa – jeśli nasz pies jest już stary i schorowany, to nieszczęśliwym pomysłem będzie sprowadzanie mu „na głowę” zbyt ruchliwego i entuzjastycznie nastawionego do świata kota. Pies może się wówczas wykazać ograniczoną cierpliwością. Dlatego zawsze należy dobrać kota o cechach charakteru pasujących naszemu psu.
  2. Oswajaj od małego – zdecydowanie najlepszą sytuacją jest kupno lub przygarnięcie kociaka. Maluch nie zna bowiem jeszcze krzywd ze strony psów i podejdzie do swojego większego współlokatora z dużą dozą ufności. Psu natomiast będzie trudniej atakować tak słabą istotę. Wówczas jest duża szansa, że zwierzaki szybko się do siebie przyzwyczają, a może nawet zaprzyjaźnią.
  3. Pomyśl o kocie, który żył z psem – w schroniskach nie brakuje kotów, które w przeszłości miały już do czynienia z psami, a nawet żyły z nimi pod jednym dachem. Wówczas opiekun powie nam, jak kot reaguje na psa, czy nie jest przesadnie lękliwy. Często można też trafić na hodowle, których właściciele dbają o to, aby psy i koty żyły ze sobą w symbiozie. Wybór takiego pupila będzie strzałem w dziesiątkę i znacznie zminimalizuje ryzyko, że w domu zafundujemy sobie pole walki między gatunkami.
  4. Bądź przewodnikiem w stadzie – to od właściciela obu zwierząt zależy, czy pies i kot będą się przynajmniej tolerować. Po wprowadzeniu do domu kociaka trzymaj psa na smyczy i dawaj mu jasne komendy. Jeśli zauważysz, że staje się agresywny wobec kota, daj mu do zrozumienia, że tego nie akceptujesz mówiąc chociażby „zostaw!”. Pies powinien się szybko nauczyć, że musi podzielić się przestrzenią i uwagą swojego pana z nowym lokatorem.
  5. Nie zostawiaj zwierząt samych w jednym pomieszczeniu – ta zasada obowiązuje przez pierwsze tygodnie od pojawienia się w domu kota. Lepiej nie ryzykować, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że zwierzaki znalazły wspólny język. Musisz być zawsze gotowy, aby wkroczyć do akcji w nerwowej sytuacji.
  6. Wydziel kotu bezpieczną przystań – jeśli zwierzęta mają korzystać z tej samej przestrzeni, to koniecznie zapewnij kotu azyl, w którym będzie mógł schronić się przed psem lub po prostu odciąć się od otoczenia. Dla kota jest to bardzo ważne. Możesz po prostu kupić legowisko, które postawisz na wysokości niedostępnej dla psa.

W zdecydowanej większości przypadków te zabiegi prowadzą do tego, że pies i kot zaczynają się wzajemnie akceptować. Najważniejszy jest autorytet pana, który szczególnie dobrze wyczuwa pies – jeśli swoją postawą dajemy mu jasno do zrozumienia, że kot jest członkiem stada i nie można mu zrobić krzywdy, to osiągniemy sukces.

Zobacz również informacje na ten temat na portalu: www.psy24.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie