Jak oswoić kota z wodą? Ważne rady przed pierwszą kąpielą

Powszechnie sądzimy, że koty nienawidzą wody, dlaczego dla każdego właściciela wizja pierwszej kąpieli pupila jest niemal katastroficzna. Nie ma jednak co generalizować. Są koty uwielbiające wodę, inne szczerze jej nie cierpią. Prędzej czy później przyjdzie jednak moment, gdy zwierzaka zwyczajnie trzeba będzie wykąpać, bo to podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Jak go do tego przygotować? Oto kilka dobrych rad.

Metoda małych kroków

Kota z wodą trzeba oswoić. Nigdy więc nie zaczynamy od razu od wielkiej kąpieli z użyciem środków kosmetycznych, ręcznika i suszarki. Najpierw pokazujemy pupilowi wannę. W kolejnym etapie możemy napuścić do niej nieco wody i pozwolić pupilowi w niej brodzić. Jeśli będzie przerażony, zrezygnujmy z lekcji i wróćmy do niej kiedy indziej.

Z czasem kot powinien oswoić się z wodą i wanną. Wtedy możemy sukcesywnie zwiększać poziom wody, aż dojdziemy do momentu, gdy zwierzak będzie w stanie cały się w niej zanurzyć. To będzie wyraźny znak, że jest gotowy na pierwszą kąpiel.

Pamiętaj

Kot nigdy nie powinien być kąpany w wodzie zimnej, ale też nie w gorącej. Nalewamy do wanny wody letniej o temperaturze zbliżonej do pokojowej. Dbamy o to, aby w łazience było ciepło. Po skończonej kąpieli natychmiast wycieramy kota do sucha, możemy też pomóc sobie suszarką, aby nie dopuścić do przeziębienia się zwierzaka.

Nigdy nie strasz kota wodą

To generalna zasada, którą warto zaszczepić także dzieciom. Jeśli choćby przypadkowo oblejesz kota wodą podczas zabawy czy prac w ogrodzie, możesz mieć niemal pewność, że będzie panicznie bał się widoku wanny i kranu. Wówczas bardzo trudno będzie przekonać go do kąpieli pielęgnacyjnej.

Tak samo jest w przypadku wybrania się z kotem nad jakiś akwen wodny. Nie ma sensu zachęcanie go do wejścia do jeziora czy rzeki, a tym bardziej wrzucanie go tam na siłę. Efekt będzie odwrotny od zamierzonego.

Czy koty potrafią pływać?

Oczywiście, mają tę umiejętność w naturze, ale zdecydowana większość z nich nie praktykuje pływania. Jeśli jednak przez przypadek Twój pupil wpadnie do rzeki czy jeziora, spokojnie – poradzi sobie.

Nie utrudniaj sobie zadania

Oswojenie kota z wodą jest bardzo ważne, bo nie unikniesz momentu, w którym Twój pupil po prostu będzie musiał się wykąpać. Nastąpi to już w pierwszym okresie intensywnego linienia – wówczas samo szczotkowanie i wylizywanie sierści nie wystarczy. Od Twojego rozsądku i zachowania wobec zwierzaka zależy, czy nie będziesz mieć problemów z wykąpaniem pupila.

Pamiętaj, że jeśli będzie to dla niego traumatyczne doświadczenie, to nie tylko za żadne skarby nie da się więcej namówić na wizytę w łazience, ale także może całkowicie zaprzestać kontaktu z Tobą i innymi domownikami.

Po skończonej, udanej kąpieli zawsze nagradzaj kota jakimś smakołykiem. Zakoduje on sobie w ten sposób, że oczekujesz od niego posłuszeństwa podczas pielęgnacji, która przecież nie jest wcale aż tak straszna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie